Okrem iných odborných činností sa Tríbečské múzeum v Topoľčanoch v rámci užšej špecializácie zameriava na dokumentáciu dejín chmeliarstva, sladovníctva a pivovarníctva na Slovensku. Po určení špecializácie v roku 1981 sa v zbierkovom fonde múzea nenachádzal žiaden predmet s tematikou chmeliarstva. Prvé predmety múzeum nadobudlo po viac než desiatich rokoch budovania pivovarníckej zbierky.
Od začiatku bolo zrejmé, že je nevyhnutné vytvoriť základ úplne novej kolekcie, ktorá bude v ďalších rokoch sústavne doplňovaná. Príprava sa začala po prieskume akvizíciou zbierkového materiálu v hospodárskych objektoch u pestovateľov chmeľu v bývalom okrese Topoľčany. Na jeseň 1992 tak múzeum získalo prvých osemnásť originálnych predmetov, používaných v tom čase pri pestovaní chmeľu. Poskytol ich chmeliar z Poľnohospodárskeho družstva Klátová Nová Ves. Tento minimálny súbor predmetov dal rozhodujúci predpoklad pre vytvorenie zbierky z oblasti chmeliarstva, ktorá sa postupom času rozrástla predovšetkým o náradie, pomôcky, nádoby a písomné doklady o vývoji a rozšírení niektorých javov v chmeliarstve na území pestovateľských lokalít.
Poslaním pracovníkov múzea je tieto doklady zhromažďovať, odborne spracovať a ochraňovať, vedecky a kultúrno-výchovne využívať. Zbierkové predmety múzeum zatiaľ využíva na prípravu tematických výstav.
Chmeliarstvo ako zbierka nie je zastúpená väčším počtom, ale takmer osem desiatok predmetov možno považovať za reprezentatívnu vzorku tohto výrobného odvetvia u nás.
Všeobecne je známe, že väčšina slovenských múzejných pracovísk, vrátane topoľčianskeho múzea, v posledných rokoch balansuje na hrane prežitia. Neutešená ekonomická situácia sa prakticky premieta do všetkých zložiek práce múzeí. Popri iných problémoch je zaznamenaný výrazný pokles počtu a úrovne nových prírastkov do zbierkového fondu.
Chcem sa preto poďakovať za všetky zatiaľ získané predmety a pripomenúť ochotu a pochopenie chmeliarov, s ktorými som sa stretla. Ich mená zostanú trvalo zapísané v študijných a evidenčných materiáloch o zbierke a vo väčšine prípadov budú uvedené pri vystavených predmetoch. Zároveň chcem apelovať najmä na bývalých pestovateľov chmeľu, ale i existujúcich dvoch pestovateľov v Topoľčianskom okrese, ktorými sú už len PD Urmince a Poľnochov s.r.o. Veľké Dvorany.
Akékoľvek chmeliarske predmety menších rozmerov, písomnosti, hmotné i nehmotné doklady, obrazové doklady ako fotografie, náčrty, mapy, časopisy, literatúra, pre nich už nepotrebné, môžu poskytnúť do zbierky Tríbečského múzea v Topoľčanoch. Prispeli by tak k vybudovaniu súboru dokladov o stave a vývoji slovenského chmeliarstva.
Oľga Kostolná