Zo Zemplína si priniesla víťazstvo študentka Združenej strednej školy poľnohospodárskej v Topoľčanoch Magdaléna Mokráňová. Do piateho ročníka celoslovenskej súťaže o mlieku postúpila ako víťazka krajského kola, ktoré sa uskutočnilo vo februári v Topoľčanoch. Excelovala najmä v písomnej časti, kde prekvapila aj odbornú porotu. Minulý rok sa súťaže zúčastnila ako druháčka, ale nemala šťastie. „V školskom kole som získala rovnaký počet bodov ešte s jedným chlapcom a pri rozbroji som si vytiahla kratšiu ceruzku,” hovorí usmievavá dievčina, ktorá získala vzťah k dojeniu už v detstve. Pochádza z obce Veľké Hoste a pred niekoľkými rokmi mali doma kravu aj kozu. Vždy ju lákalo poľnohospodárstvo alebo potravinárstvo. Vybrala si „hnojárinu” a neľutuje.
Celoslovenské kolo sa uskutočnilo na Strednej poľnohospodárskej škole v Michalovciach a novinkou bola bohatá medzinárodná účasť. Organizátorom sa podarilo zabezpečiť študentov z Poľska, Čiech, Maďarska, Rumunska a Rakúska. Úroveň slovenských študentov bola veľmi dobrá, pretože obsadili prvých päť miest. „Bola som trochu zaskočená novým prostredím,” hovorí Magdaléna. „Okrem toho sme nedojili v dojárni, kam nám zvieratá privedú, ale na stojisku do konvy. V takom prípade si musíme preniesť dojacie zariadenie priamo ku krave a hodnotí sa celková príprava, dezinfekcia a priebeh dojenia, ale aj prístup ku zvieraťu. S tým som nemala problémy. Darilo sa mi aj v laboratóriu pri určovaní senzorických vlastností mlieka a pri určovaní jeho kvality. Najviac bodov som stratila pri zisťovaní kyslosti mlieka, kde je potrebná veľká presnosť. Všetko som dobehla na druhý deň v písomnej časti. Mala som aj šťastie, lebo som vyhrala len o pol boda.”
Z piatich ročníkov boli celoslovenskými víťazmi trikrát Topoľčanci. S nápadom urobiť súťaž o mlieku prišli na Združenej strednej škole poľnohospodárskej v Topoľčanoch už pred desiatimi rokmi. Postupne sa rozšírila na kraje a na celé Slovensko. „Robíme to kvôli žiakom, aby získali viac odborných vedomostí aj praktických zručností,” povedala nám zástupkyňa riaditeľa školy Janka Bočkayová. „Momentálne je poľnohospodárstvo odvetvím, ktorému ruže nekvitnú. Myslím, že poľnohospodárov a dobrých odborníkov budeme potrebovať, a preto vyvíjame rôzne aktivity, aby sme prilákali mladých aj do týchto odborov. Táto súťaž tiež prispieva ku kvalitnejšej príprave žiakov. Veď dobrý farmár by si mal vedieť poradiť pri problémoch s dojením, aj pri určovaní kvality mlieka, aby ho vedel dobre predať.”
Sedemnásťročná Magdaléna sa pripravuje na budúci rok na maturity a uvažuje o ďalšom štúdiu. Ako víťazka celoslovenskej súťaže dostala možnosť študovať bez prijímacích pohovorov na vysokej škole. Jolana Čuláková