Aj policajti sú svojím spôsobom zodpovední za váš život. Nikto totiž nevie, kedy vás ktosi napadne s nožom či „ovalí“. Hovoria o tom i slová náčelníka Mestskej polície v Topoľčanoch Ľudovíta Dušu. „Zaznamenali sme stúpajúci trend v páchaní priestupkov na území mesta, len za uplynulý víkend ich bolo 30,” uviedol.
Pre ilustráciu stačí prípad z minulého týždňa: „Na Škultétyho ulici zahynula na následky zranení 74-ročná žena. V tomto prípade ma zaráža jeden fakt - okolostojaci občania Topoľčian, ktorí boli svedkami nehody alebo prišli krátko po nej, nevyužili všetky možnosti k tomu, aby zranenej osobe poskytli pomoc, ktorú si táto situácia vyžadovala. Po príchode na miesto bolo prítomných okolo 15 ľudí, ktorí pasívne prihliadali, čo sa bude ďalej diať. Skôr boli v roli divákov. Pri tejto príležitosti nehodnotím to, či bolo možné život zachrániť, zrejme nie. Ale chýbala tam akákoľvek snaha žene poskytnúť prvú pomoc a zabezpečiť základné životné funkcie, zistiť, či nemá zapadnutý jazyk alebo obnoviť srdcovú činnosť. To ma veľmi mrzí. Ak by išlo o rodinného príslušníka niekoho z prihliadajúcich, určite by vyvinuli maximálnu snahu k tomu, aby do príchodu záchranky žene prvú pomoc poskytli.
Na takéto situácie by sme však mali byť pripravení a vedieť, ako sa zachovať, keď človek potrebuje prvú pomoc. O živote človeka rozhodujú niekedy prvé dve-tri minúty. Ak sa nezabezpečia základné životné funkcie, príchod záchranky už môže byť zbytočný,” uviedol Ľudovít Duša a dodal: „Očakávame aktívnu pomoc od obyvateľov Topoľčian, pretože tí sa mnohokrát spoliehajú na to, že ak zavolajú číslo 159, problém vyriešia a neuvažujú v tej rovine, že daný problém v byte či v ich najbližšom okolí by mohli pomôcť vyriešiť i vlastnou osobnou statočnosťou, prípadne s pomocou príbuzných, susedov či známych.”
Ak podľa slov náčelníka topoľčianskej MsP nemá občan dostatok síl či možností, aby obnovil poriadok, je potrebné, aby sa obrátil na mestskú políciu, ktorá zdokumentuje celý prípad a dokáže občanom pomôcť. Po príchode hliadky na miesto činu však páchatelia často stihnú zmiznúť a policajti nevedia, ktorým smerom sa vybrali. V tejto situácii je vítaná každá informácia od prípadných svedkov, ktorí by im vedeli pomôcť, aby príslušníci mohli zabrániť páchaniu ďalšej trestnej činnosti.
Mestskí policajti v Topoľčanoch sa stretávajú aj s anonymnými telefonátmi na čísle 159. Každý z nich si overia, pretože majú ISDN linku, prezrádzajúcu číslo volajúceho - zneužitie tohto čísla si teda anonymní „zabávači” zaplatia.
- jom -