V depozite Tríbečského múzea sa nachádza zbierka skla, vyrobeného v sklárňach v Uhrovci. Patrí k najvzácnejším v topoľčianskom múzeu.
Petrolejové lampy, vázy, karafy, poháre na víno a pálenku, likérové a pivové poháre sú z konca 19. a začiatku 20. storočia. Naposledy boli vystavené v bývalých priestoroch Tríbečského múzea takmer pred desiatimi rokmi.
Zbierkové predmety darovali občania Uhrovca. Nájdete medzi nimi napríklad aj sklenené ťažidlá, kalamáre, soľničky a drobné úžitkové predmety.
Skláreň v Uhrovci založili v roku 1874 Schreiberovci, sklárski podnikatelia z Moravy. Úspešne konkurovala neďalekej sklárni Karolinenthal, ktorá vznikla v roku 1836 a patrila Ružičkovi. Neskôr ju Schreiberovci odkúpili. Táto skláreň skončila v roku 1909, kým skláreň v Uhrovci fungovala do roku 1914. Bola prvou sklárňou v Uhorsku, kde zaviedli moderné pece, tzv. „gázovne“, ktoré vystriedali pece s priamym vykurovaním na pevné palivo. Nové boli vykurované plynom.
„Jedna z najlepších sklární skončila pre nezhody s majiteľmi pozemkov,“ vysvetľuje historička Zuzana Ďurišová. „Po jej zatvorení prišlo o prácu takmer osemsto robotníkov. Tí sa aj so svojimi rodinami presťahovali za prácou do sklární v Lednických Rovniach. Schreiberovci, ktorí vlastnili aj túto skláreň, dali postaviť pre uhrovských sklárov obytné domy v štvrti, ktorú nazvali Uhrovec. Tá dodnes existuje.“
Vo výstavných priestoroch v Topoľčanoch si do 5. marca môžete prezrieť „Krehkú krásu skla“ vo vyše dvesto najreprezentatívnejších kusoch zbierky skla z „pravého“ Uhrovca. Okrem produktov sklárov aj drevenú píšťalu na fúkanie skla alebo sklársku varechu. O exponáty prejavilo záujem Tekovské múzeum a budú reinštalované aj v Leviciach. Jolana Čuláková