(Dokončenie z 1. strany)
Z niektorých pivníc prečerpávali vodu priamo na ulicu. Robili tak aj manželia Brezovanovci. „To, čo išlo z role, bolo príšerné,“ hovorí Marta Brezovanová. „Samá mulina. Okrem toho sme mali v pivnici aj výkaly. Všetko sme mali zabahnené. Muž rýchlo utekal po čerpad-
lo a dnes ho išiel požičať znova. Poisťovňa zaplatila šesťtisíc korún, ale múry sú tak nasiaknuté vodou, že ich budeme musieť celé znova omietnuť, keď vyschnú.
Riešenie našli veľmi rýchlo
V dobe, kedy voda kulminovala, prišiel na osobnom aute primátor s prednostkou a vedúcim odboru správy majetku a služieb. Ľudia boli vo veľmi „bojovej“ nálade, takže auto radšej prešlo zatopenou ulicou a zastalo na kopci v jej hornej časti. Odtiaľ si obzreli situáciu. Najprv uvažovali o spravení hrádze, ale potom sa rozhodli vykopať kanál. Požiadali Agrostav o mechanizmy. Prišiel stavebný stroj UDS, avšak ten zapadol priamo v strede riečišťa. Vo večerných hodinách ho vytiahol pásový stroj DH 411, ktorý potom začal kopať kanál do hĺbky dvoch metrov. Keďže sa ohlásila Západoslovenská vodárenská spoločnosť, že v tých častiach sa nachádza vodovodné potrubie, museli práce o 1.30 hodine ukončiť. Podarilo sa im však vykopať približne dvestometrový kanál, ktorý odviedol pritekajúcu vodu na inú časť role. Na druhý deň prišli z technických služieb a snažili sa očistiť komunikáciu.
Poslanci o sťažnosti rokovali
Práve deň pred februárovou záplavou zasadali topoľčianski poslanci. Posledným bodom ich rokovania bola žiadosť občanov o riešenie problému prívalových vôd na Malinovej ulici. Ozvali sa hlasy, ktoré žiadali doriešiť situáciu, opakujúcu sa takmer každoročne. Poslanci nakoniec prijali uznesenie, v ktorom žiadali prednostku mestského úradu riešiť opatrenia v spolupráci s príslušnými inštitúciami.
Najväčším problémom sa ukázal fakt, že toto územie patrí sčasti do intravilánu mesta Topoľčany a sčasti do pôsobnosti obce Tovarníky. Ak chcú obe obce investovať do komplexnejšieho riešenia, musia časť územia odkúpiť. Otázka je, kto a kedy tak spraví, aby sa mohlo pokračovať v projektových prácach a stavebnom konaní. Ako nás informoval Vladimír Hain, vedúci odboru výstavby, životného prostredia a vyvlastňovacieho konania, hneď v stredu zasadli odborníci. „Keďže po zaniknutí okresným úradov zanikla aj okresná protipovodňová komisia, musíme si poradiť sami,“ hovorí Hain. „Rokovali sme s obcou Tovarníky, projektantom a správcami vodných tokov a inžinierskych sietí a hľadali sme vhodné riešenie. Pravdepodobne tam urobíme otvorený rigol alebo zakrytý kanál. Konkrétnejšie informácie budeme mať po vyjadrení všetkých zúčastnených. Ideálne by bolo, keby sme to stihli zrealizovať ešte tento rok, ale to v tejto chvíli nevieme potvrdiť.“
Nezodpovedný prístup
Pozemky, na ktorých sú postavené nové rodinné domy, predala súkromná osoba. Podľa našich informácií ich získala v reštitúcii a následne predala. Nikto z kupujúcich vraj nebol upozornený na problémy s vodou. Dozvedeli sa to až od ostatných obyvateľov ulice. Tí, ktorí si nechali poradiť, postavili domy na zvýšenom teréne a bez pivničných priestorov. Niektorí však uvažujú o predaji rodinného domu, ak sa situácia nezmení k lepšiemu.
Obyvatelia považujú za nezodpovedné povoliť výstavbu v miestach, kde je nepostačujúca kapacita kanalizácie. Na problémy poukazovali viackrát a zvýšený záujem poslancov vyvolala až sťažnosť, v ktorej sa medzi sťažovateľmi objavilo meno bývalého primátora Topoľčian Korca. Ten sa pred siedmimi rokmi nasťahoval do rodinného domu práve na Malinovej ulici. Jolana Čuláková