Leonardo Marini podniká desať rokov na Slovensku. Usadil sa v Topoľčanoch, kde je spoluvlastníkom firmy so sanitárnou technikou. V predvianočnom zhone sme ho na niekoľko minút pristavili a položili pár otázok.
Počas Vianoc ste na Slovensku alebo doma v Taliansku?
- Keď som sem prišiel pred desiatimi rokmi, tak som zostal prvé Vianoce na Slovensku. Bol som prekvapený, že u vás sú počas sviatkov skoro všetky reštaurácie a obchody zatvorené. Nechcel som tomu veriť. V Taliansku je to celkom inak. Tam je 24., 25., 26. decembra všetko otvorené, ľudia sú v uliciach, stretávajú sa a zabávajú. Vôbec som s tým nepočítal a neurobil som si zásoby. Bolo to hrozné. Na Vianoce som tri dni hladoval. Odvtedy sa vždy na sviatky vraciam pri San Marino, odkiaľ pochádzam.
Ako trávia Vianoce Taliani?
- Všetci sú vonku. Na Štedrý deň sa doma spolu naobedujeme aj navečeriame, ale potom ideme von. Otvorené sú bary, reštaurácie, prechádzame sa, pozeráme krásne výklady a všade je plno ľudí.
Máte typické talianske vianočné jedlá?
- Ani nie. Talianska kuchyňa je veľmi bohatá. Každý kraj, každá rodina má svoje obľúbené jedlá. My robievame panettone – veľkú bábovku s hrozienkami a orieškami a pijeme spumante - talianske šampanské. Veľmi dobré a sladké je torrone, ktoré pripomína váš turecký med, keď je úplne stvrdnutý. Taká dlhá tvrdá biela doska s mandľami. Pochúťkou je aj panforte. Robia ju pri Florencii a postupne sa rozšírila po celom Taliansku. Je to torta zo sušeného ovocia, orieškov a mandlí, posypaná cukrom.
Vianočné stromčeky sa líšia výzdobou od našich?
- Myslím, že sú také isté ako u vás. Ale vy určite neviete, prečo sa na stromčeky dávajú vianočné gule a girlandy. Voľakedy boli gule len červené a symbolizovali jablko, ktoré Eva odtrhla zo stromu v raji a girlanda, ktorá sa vinie okolo stromčeka, symbolizovala hada. Napríklad zvyk dávať Betlehem pod stromček pochádza z Talianska. Práve neďaleko San Marina žil svätý František, ktorý prvý vymyslel symbolický Betlehem. Tento zvyk sa potom rozšíril do celého sveta.
Aké darčeky si zvyknete dávať?
- U nás sa na Vianoce obdarúvajú iba deti. Dospelí si darčeky nedávajú. Na Slovensku máte taký zvyk oslavovať narodeniny a meniny a dávať si darčeky. V Taliansku nie. Tam sa dávajú pri takejto príležitosti darčeky iba deťom, kdeže dospelým. Na Štedrý deň nosí Ježiško deťom sladkosti a
6. januára zas dobrá Ježibaba cez komín hračky a väčšie darčeky. To na pamiatku Troch kráľov, ktorí priniesli Ježiškovi darčeky. - čuj -