Nealeko Tríbeského múzea v Topoanoch, v záhone pri panelovom dome, rastie rastlina s oválnymi listami a pichavými plodmi. Po odlúpnutí vrchného obalu sa ukáže plod, ktorý je vemi podobný strakatej fazuli. Jeho konzumácia spôsobuje smr. U detí je smrtenou dávkou 5-6 semien, u dospelého 15-20 semien. Príznakmi otravy je nevonos, zvracanie, bolesti brucha, krvavé hnaky, poškodenie advín až zástava moenia.
„Ricín obyajný je bežne pestovaná okrasná rastlina, vysoká 150 až 200 centimetrov,“ hovorí Oga Kostolná, botanika múzea. „V zrelom stave má pekné tmavoervené listy, a zrejme preto ju udia radi pestujú. Zaujímavé na nej sú aj tmavoervené ostnaté plody vekosti orecha, ktoré však obsahujú smrtene jedovaté semená. Myslím, že mnohí nepoznajú ani názov tejto trvalky. Všimla som si, že je hojne rozšírená v záhradkárskej osade v Topoanoch. Odtia mám aj exemplár, vystavený v našom múzeu na výstave Rastliny, ktoré zabíjajú.“
Ako Kostolná upozornila, udia viac poznajú jedovatý durman obyajný, ktorého plody sú tiež ostnaté, ale obsahujú drobné ierne zrnká. Posledné výskumy ukázali, že loveku môžu by škodlivé aj niektoré lieivé rastliny. Napríklad kore kostihoja lekárskeho pôsobí karcinogénne, mutagénne a vyvoláva zápaly peene. Nebezpený je aj podbe lieivý, u ktorého boli pri dlhodobom užívaní zistené príznaky rakoviny peene.
asto sa stáva, že udia si zamenia jedlé plody niektorých rastlín s jedovatými. V lete zaznamenali jeden prípad otravy na detskom oddelení Nemocnice s poliklinikou v Topoanoch. O 3. hodine nadránom priviezli na oddelenie trojroné dievatko rodiia, ktorí prišli z eskej republiky prázdninova na Slovensko. Diea malo halucinácie, vykrikovalo nezmysly a malo problémy s rovnováhou. Na druhý de otec priniesol plody, ktoré konzumovali v lese. Mysleli si, že sú to uoriedky. „U pacientky sme zistili klinickú symptomatológiu atropínového typu. Mala rozšírené zrenice, zvýšenú teplotu a halucinogénne správanie,“ spomína na tento prípad primár detského oddelenia Ján Grman. „Našastie, rodiia vedeli približne opísa, o konzumovali v ten de a to nám vemi pomohlo. Otec dokonca išiel do lesa pohada plody a priniesol ich na rozbor, ktorým sa zistilo, že išlo o ukovec zlomocný. Tvrdil, že diea zjedlo tri alebo štyri bobule. Jeho stav sme stabilizovali a po niekokých doch prepustili z nemocniného ošetrenia. V takýchto prípadoch je skutone najlepšie o najskôr dopravi postihnutého do nemocnice.
ukovec sa vemi podobá na kanadskú uoriedku, ktorá je, naopak, vemi výživná a chutná najmä v zaváranom stave. Táto uoriedka však rastie iba v záhradách ako šachtená odroda, bežne v lese ju nenájdete. ukovec zlomocný rastie hlavne v lesnom poraste a jeho plody obsahujú tropanové alkaloidy, hyoscyamín a atropín, ktorý sa používa pri výrobe liekov. U dospelého môže by smrtená dávka desa až dvanás bobuliek, u detí štyri až pä.Jolana uláková