Prvý Slovák, ktorý prišiel na svet cez vodu sa volá Samuel urko a jeho rodiia sú zo Žabokriek nad Nitrou. Samko sa narodil 21. augusta 2002 na gynekologicko-pôrodníckom oddelení Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Topoanoch, vážil 3, 37 kg a meral 49 cm. Poda primára oddelenia Tibora aradského sa má aj po roku dobre. Dozvedel sa to od Samkovej mamy, ktorá mu obas zavolá. Ako alej uviedol, v prípade matky Kataríny urkovej išlo o druhý pôrod, ktorý poda nej prebiehal ovea lepšie, ako ke nerodila do vody.
„Podobne si pochvaujú aj ostatné mamiky, ktoré do vody porodili do uzávierky týchto novín 215 detí,“ skonštatoval primár aradský, opierajúc sa o výsledky anonymného prieskumu medzi rodikami. „Oslovili sme ich asi sedemdesiat a väšina z nich bola vemi spokojná. Zaujímavá bola odpove skupiny matiek, ktoré už rodili predtým klasicky a potom do vody, takže mali možnos porovnáva. Z 38 respondentiek odpovedalo 36, že pri alšom pôrode by radšej rodili do vody. Iba jedna odpovedala záporne a alšia sa nevedela vyjadri.“ Boli tiež spokojné so starostlivosou sestier a celého zdravotníckeho personálu. Treba tiež spomenú, že o gynekologicko-pôrodníckom oddelení v Topoanoch vedia aj vo svete, pretože od organizácie UNICEF dostali certifikát Baby friendly hospital, o v preklade znamená, že ide o nemocnicu priateskú k deom.
Do Topoian chodia rodi mamy z celého Slovenska, lebo privies na svet diea do vody je zatia možné iba v tamojšej nemocnici. A aké sú výhody spomenutých pôrodov? „Pre diea je to menej stresujúce a vekým stimulom je tiež motivácia matky, ktorá chce rodi do vody,“ hovorí doktor aradský. „Pôrod sa skracuje a je menej bolestivý. Voda má relaxané úinky na svalstvo a aj protibolestivé úinky. Navyše vo vani môže rodika poas pôrodu meni polohy a v predpôrodnej využi vau viackrát, aby si zvykla. Vekým stimulaným efektom je i podpora vzahu matka-diea, pretože bezprostredne po pôrode, ke je diea s matkou prepojené puponou šnúrou, ho môže pohladka na prsiach a vidí, že je v poriadku.“
Motiváciou zavedenia pôrodov do vody v Topoanoch bola skutonos, že Slovensko v porovnaní s inými štátmi zaostáva v alternatívnych pôrodoch. To znamená, že rodiky privedú diea na svet nielen pod vodou, ale môžu sa tiež rozhodnú, i to bude na stolike, na vaku, alebo s epidurálnou analgéziou, teda bezbolestne. O netradiné vybavenie gynekologicko-pôrodníckého oddelenia (NsP) v Topoanoch sa postarali sponzori a od júla platia za pôrody do vody a epidurálnu analgéziu sponzorský príspevok pätisíc korún aj rodiia detí. „Neplatí sa však za všetky pôrody,“ zdôrazuje aradský, oponujúc fámam letiacim nedávno v Topoanoch. „My však poskytujeme istý nadštandard a okrem toho zdravotné poisovne neuhradia všetky náklady. Poet pôrodov sa pritom rone zvýši asi o tristo, o nás prinútilo k spoplatneniu.“ Peniaze získané týmto spôsobom sa použijú na prístrojové vybavenie gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. No a o klientelu nositeliek života sa doktor aradský neobáva, pretože aj po spoplatnení pôrodov do vody im budúce mamy astejšie telefonujú.
Jožo Malý