V mesiaci máj dôjde k trom zaujímavým a neobvyklým astronomickým úkazom.
V stredu 7. mája budeme svedkami prechodu Merkúra cez disk Slnka, v piatok 16. mája úplného zatmenia Mesiaca a v sobotu 31. mája prstencového zatmenia Slnka. Ich spoloným menovateom je skutonos, že vo všetkých troch prípadoch sa dostanú tri telesá Slnenej sústavy takmer presne do priamky.
Pri priamom pozorovaní prechodu Merkúra cez disk Slnka, musí by alekohad opatrený slneným filtrom, pretože si pozorovate poškodí zrak ale i alekohad. V Hornonitrianskej hvezdárni v Partizánskom si ho záujemcovia môžu pozrie pri dobrom poasí v dopoludajších hodinách. Zane prvým dotykom oboch telies o 7. hodine a 12. minúte a skoní o 12. hodine a 32. minúte stredoeurópskeho asu.
V priebehu jedného storoia môže nasta asi trinás prechodov Merkúra cez disk Slnka. Z toho istého miesta na Zemi môžeme uvidie zhruba iba jednu polovicu. Pri tomto poslednom prípade ide o skutone vzácny astronomický úkaz. Posledný pozorovatený prechod Merkúra z nášho územia nastal 10. novembra 1973 a na alší si budeme musie poka až do 9. mája 2016.
Úplné zatmenia Mesiaca 16. mája budeme vidie po vstup Mesiaca do tiea Zeme, pretože v priebehu fázy úplného zatmenia, iže stredu zatmenia, Mesiac zapadne. V de zatmenia Slnko u nás vyjde o 5. hodine a 14. minúte a Mesiac zapadne o 5. hodine a 19. minúte. Zaiatok iastoného zatmenia nastane o 4. hodine a 3. minúte a zaiatok úplného zatmenia o 5. hodine 14. minúte. Celý priebeh zatmenia Mesiaca je pozorovatený aleko na západ od našej krajiny, nad Atlantickým oceánom, na východe Severnej Ameriky a v celej strednej a Južnej Amerike.
Záujemci o pozorovanie bližšie podrobnosti získajú na telefónom ísle 038 / 7497108 alebo email:hvezdap@stonline.sk.
Vladimír Mešter