Na území Topoian je pä stálych krytov. Nachádzajú sa pod budovami okresného úradu, Elektrokarbonu, okresného riaditestva hasiského zboru, Tomy a Vodární. Ide o špeciálne kryty s pancierovými dverami a základným vybavením. Sú urené pre zamestnancov týchto inštitúcií. Informoval o tom Ladislav Košál, vedúci odboru civilnej ochrany obyvatestva a obrany Okresného úradu v Topoanoch.
Pre obyvateov je k dispozícii štyristoosemdesiat krytov. Tieto by boli vytvorené z pivniných priestorov obytných, firemných a alších budov. „Kryty sú plánované pre takmer šesdesiattisíc obyvateov,“ hovorí Jozef Kopek, pracovník civilnej ochrany Mestského úradu v Topoanoch. „My máme prístup k stálemu krytu pod Tomou. Tam sa zmestí približne dvesto udí. Viem o alších krytoch pod okresným úradom, Elektrokarbonom a pri Zimnom štadióne, ale nemyslím, že sú urené len pre zamestnancov.“
Mesto vie zabezpei ukrytie pre alších tridsatisíc osôb, ktoré by sa nachádzali na území Topoian poas poplachu, prípadne by sa sem presunuli z iných lokalít. Ak by došlo ku krízovému stavu, informovali by obanov cez mestský rozhlas a televíziu. Okrem toho majú k dispozícii policajný megafón, ktorý je možné namontova na policajné vozidlo. Obania tak získajú informácie o možnostiach ukrytia aj o miestach, kde im budú vydané ochranné masky.“
Z pôvodných ôsmych skladov masiek zostali dva. Poda Jozefa Kopeka išlo o úsporné riešenie. Vandali sklady niili a robili škody aj na maskách. Pred niekokými rokmi sa dostali neznámi páchatelia do skladu CO vo Vekých Bedzanoch a as masiek nahádzali do miestnej vodnej nádrže. Mali záujem predovšetkým o brašny.
Ako vyzerá situácia v rámci okresu Topoany, nám povedal Ladislav Košál: „Náš okres je vemi dobre zabezpeený, poty masiek a ochranných rúšok vysoko prevyšujú stanovené limity. Upozorujem, že my sme pripravení nie na vojnový stav, ale na všeobecné ohrozenie obyvateov. To znamená, že vojnu nepredpokladáme z hodiny na hodinu. Neakaný výbuch v továrni, elektrárni alebo živelná pohroma je ovea reálnejším nebezpeenstvom. Topoany môže ohrozi napríklad pavok z Pivovaru, Hydinárskych závodov a Zimného štadióna. V takom prípade sa treba presunú do vyšších poschodí, pretože pavok je ažký plyn a klesá k zemi. Po niekokých hodinách sa však rozplynie. Ak by došlo k príprave na vojnu, predpokladám že v priebehu niekokých týždov by vláda uvonila peniaze na výrobu ochranných prostriedkov a celá ekonomika by sa sústredila na zabezpeenie poas vojnového stavu,“ dodáva Ladislav Košál.
Jolana uláková