Minulú stredu desať minút pred deviatou mal zo Železničnej stanice v Topoľčanoch odchod vlak do Prievidze. Dievčina, ktorá dobehla na poslednú chvíľu, si nestihla kúpiť lístok. Naskočila do stojaceho vlaku a nevšimla si začudované pohľady niekoľkých ľudí, stojacich na peróne. Všetci ju sledovali, ako prešla prázdnym vlakom a na jeho začiatku vystúpila. Keď sa vrátila do stanice, nechápavo sa pýtala, prečo je vlak prázdny. Bola jednou z mála cestujúcich, ktorí nezaregistrovali štrajk železničiarov.
Väčšina ľudí o štrajku vedela a tak si mnohí zobrali v stredu dovolenku alebo išli autami. Ďalší riešili dopravu autobusom. Najviac pocítili úbytok cestujúcich v staničnom bufete, kde mali v ranných hodinách veľmi malú tržbu.
V Ludaniciach na autobusovej zastávke čakala o siedmej skupina tridsiatich ľudí. Jedna zo žien tvrdila, že o šiestej sa všetci do autobusov nedostali. So štrajkom súhlasila, ale podľa nej to aj tak nič nevyrieši. Pridali sa aj ďalší. Svorne prikyvovali hlavami. Tri autobusy, ktoré prišli za sebou v priebehu niekoľkých minút, zobrali všetkých cestujúcich. Šofér potvrdil, že dispečeri počítali s návalom ľudí. Telefonicky sa mal ohlásiť v prípade, že by musel ľudí nechať na zastávkach.
Na Železničnej stanici v Topoľčanoch bol relatívny pokoj. Ako potvrdil člen hliadky Železničnej polície, vyzeralo to ako v nedeľu ráno.
Prednosta stanice Anton Štefkovič informoval, že všetci pracovníci v Topoľčanoch štrajkovali, dokonca mnohí, ktorí neboli v službe, prišli podporiť štrajk a nejaký čas strávili v priestoroch stanice.
Prvý vlak, ktorý odišiel pätnásť minút po deviatej hodine, smeroval do Trenčína. Ostatné vlaky išli podľa grafikonu.
Po skončení štrajku dosť ľudí prejavilo záujem o vrátenie cestovného. Boli informovaní, že u časových cestovných lístkov sa predĺžila platnosť o jeden deň. Cena lístkov, ktoré si cestujúci zakúpili skôr, im bola vrátená.
Okrem toho vydali Železnice Slovenskej republiky zmeškanky žiakom a študentom, ktorí o to požiadali. Medzi nimi bol aj David z Topoľčian, ktorý chodí do 1. ročníka na Strednú poľnohospodársku školu do Bánoviec nad Bebravou. Dochádza denne vlakom o 5. hodine. V stredu sedel o 6. hodine v priestoroch stanice a plánoval ísť autobusom o 9. hodine. „Je to blbosť, že rušia niektoré vlaky,“ povedal s rozospatým výrazom v tvári. „Podľa mňa nemá zmysel štrajkovať.“
Od železničiarov sme žiadne bližšie informácie nezískali. Väčšina sa nechcela ani fotografovať. Štrajk neschvaľovali, ale neočakávali veľké zmeny. Viacerí sa báli niečo povedať, aby za to neboli neskôr z vedenia potrestaní. Zhodne tvrdili, že v médiách prezentované informácie o priemerných šestnásťtisícových platoch sú nezmysel.
Z iných zdrojov sme sa dozvedeli, že 22-ročný posunovač má napríklad hrubý plat s príplatkami maximálne jedenásť až dvanásťtisíc korún.
Jolana Čuláková