Vyhláška ministerstva školstva umožňuje uchádzačom na stredné školy a učilištia od tohto roku prihlásiť sa na dve školy. Žiaci a rodičia si vydýchli, pretože stres z neprijatia na vybratú strednú školu v posledných rokoch bol veľký.
Školám a hlavne učilištiam však vyhláška priniesla nečakané problémy, ktorých riešenie zatiaľ nie je jasné.
V minulých dňoch sa uskutočnilo stretnutie riaditeľov stredných škôl a učilíšť, kde okrem iného upozornili pracovníkov ministerstva školstva, že nebude možné zistiť, či rodičia nezapíšu žiaka na dve školy zároveň. Môže sa to stať v prípade, ak bude žiak prijatý na obidve školy, na ktorých spravil prijímacie pohovory.
Starosti s otvorením učebných odborov majú aj na Strednom odbornom učilišti na Tovarníckej ulici, ktoré je od januára spojené s Dievčenskou odbornou školou v Topoľčanoch. Z dvoch škôl, ktoré sídlili v jednej budove, vznikla Združená stredná škola.
Môže sa stať, že žiak, ktorého zákonný zástupca zapísal na škole do konca júna, v septembri nenastúpi. V Združenej strednej škole v Topoľčanoch sa môže stať, že počet minimálne desať žiakov potrebných na jeden odbor v septembri nebude dodržaný a budú musieť zrušiť odbor, žiakov presunúť na iný odbor alebo školu a prepustiť odborného majstra, prípadne ďalších pedagogických pracovníkov.
„Zatiaľ je teoreticky možné, aby sa žiak zapísal na dve školy. Skutočný počet žiakov sa tak ukáže až začiatkom septembra. Školstvo vraj smeruje k racionalizácii a úspore,“ dodáva Miloš Kováč, zástupca riaditeľa pre praktické vyučovanie Združenej strednej školy v Topoľčanoch.
Boj o žiakov a študentov je stále viac aktuálnejší, čo môže negatívne ovplyvniť reálne požiadavky na trhu práce.
„Keby sme otvorili len odbory, ktoré preferujú rodičia, nebolo by možné vyučiť sa v okrese a okolí za inštalatéra, klampiara, maliara, autoelektrikára, lakovníka alebo murára,“ hodnotí súčasný stav Miloš Kováč.
„Najväčší záujem je o odbor kozmetička a kuchár. Tam sa nám hlási v priemere päťdesiat žiakov. V budúcom školskom roku plánujeme prijať šestnásť kozmetičiek a tridsať žiakov v odbore kuchár, čašník – príprava jedál.
Filozofia niektorých rodičov je veľmi jednoduchá. Kuchár má možnosť uplatniť sa v zahraničí, je v teple a jeho práca nie je tak fyzicky namáhavá ako v iných odboroch. Aj takýto názor som počul. Je pravda, že lakovník má sťažené podmienky zo zdravotného hľadiska, pretože pracuje s farbami. Na druhej strane majitelia autoservisov majú akútny nedostatok autolakovníkov, i keď sú schopní ponúknuť im zaujímavý zárobok. Vyzerá to tak, že v súčasnej dobe chcú byť všetci chlapci kuchármi. Nie je problém pre nás naplniť viac tried, ale bolo by to nereálne pri pohľade na súčasnú situáciu na trhu práce. Je presýtený niektorými remeslami, kým ostatné absentujú,“ uviedol Kováč, ktorý často hovorí s rodičmi o možnostiach vzdelávania detí a ich uplatnenia v praxi.
Jolana Čuláková