Svojský pohľad na dejiny slovenského národa ponúkne nová komédia Radošinského naivného divadla z pera Stana Štepku Ako sme sa hľadali, ktorú v týchto dňoch nacvičujú v réžii Juraja Nvotu a v premiére uvedú presne o mesiac.
„Je to o hľadaní Slovákov ako národa, ale i chvíľach našich velikánov, keď boli obyčajnými ľuďmi, ktorí pochybujú, váhajú, proste žijú,“ hovorí Štepka. „Mojou inšpiráciou bolo, keď som našiel v trnavskom archíve list z roku 1548, kde píšu Radošinčania v súrnej veci o nezvestnej žene, ktorá opustila svojho muža,“ vysvetľuje.
Hlavná protagonistka v podaní Anny Vargovej zablúdi v čase. Na svojej ceste tristoročnými dejinami stretne lekára Jessenia, básnika Rakovského, A. Bernoláka, Ľ. Štúra, A. Ostrolúcku, B. Slančíkovú Timravu, S. Hurbana - Vajanského, ale i Napoleona či Mozarta. Tí by totiž podľa Štepku teoreticky mohli byť na miestach, kade jeho hrdinka chodí.
Spolu so študentkami herectva Ľudmilou Trenklerovou a Evou Sákalovou, ktoré sa objavili v poslednej premiére RND, si prvýkrát atmosféru Radošiny vyskúša Milena Minichová, absolventka košického konzervatória.
Podľa Štepku bude nový titul divadla atraktívny pre divákov aj krásnou hudbou Jána Melkoviča, choreografkou je Zuzana Sliacka a dramaturgičkou Mirka Čibenková.
Počas sviatkov Štepka neoddychoval, v priebehu niekoľkých dní napísal prvú verziu nového muzikálu Generál. Aj v tomto prípade siahol po námete do histórie, konkrétne do života M. R. Štefánika. Generál by mal uzrieť svetlo divadelného sveta s hudbou Jána Melkoviča a v réžii Ondreja Spišáka koncom roka, keď bude divadlo oslavovať 40. narodeniny.
V týchto dňoch sa na pulty kníhkupectiev dostáva i čerstvo pokrstená Knižka o Radošine, na ktorej sa okrem Štepku podieľali i historici, etnografi a prírodovedci.
Minulú nedeľu bola knižka slávnostne uvedená do života. Pri jej uvedení nemohlo chýbať divadlo. Radošinský ochotnícky súbor Hlavina uviedol svoj najnovší titul, ktorým je hra Stanislava Štepku Hostinec Grand. Túto krčmovú komédiu v dvoch podobách zahrali v priebehu mesiaca už po tretí krát, vždy pred vypredaným hľadiskom a s mimoriadnym úspechom.
Bezprostredne po predstavení nasledovalo slávnostné uvedenie knižky do života.
„Nie je to krst,“ pripomenul Stanislav Štepka, ktorý spolu s Pavlom Hauptvogelom knižku do života uvádzal. „Krstia sa iba deti.“ Knižka o Radošine sa neoblievala ani šampanským. Bola uvedená niečím oveľa originálnejším – dobrým slovom.
Koordinátorkou projektu bola Mária Escherová, pracovníčka Obecného úradu v Radošine. Ako tvrdí, o vydaní publikácie o Radošine sa uvažovalo snáď pred päťdesiatimi rokmi. Približne pred rokom projekt získal reálne črty a tak vyšla reprezentačná publikácia s grafickou úpravou Svetozára Mydla.
Knižka o Radošine má 130 strán, bola vytlačená na kriedovm papieri v náklade tisíc kusov a stojí stopäťdesiat korún. - sita, me -