V Tribečskom múzeu v stredu otvorili výstavu Príroda stredného Ponitria, ktorá prostredníctvom biotopov predstavuje živú aj neživú prírodu nášho okolia. Biotop lesov a krovín je zastúpený mohutným exponátom medveďa, ale aj vlka, jazveca alebo drobnejšími predstaviteľmi vtákov. Pre biotop skál, stepí a lesostepí je typický výr skalný, kuna skalná a dravce. Okrem toho sú jednotlivé časti doplnené aj typickým rastlinstvom.
Biotop polí, lúk a pasienkov reprezentujú motýle, syseľ, chrček, ale aj krtko, ktorého nájdete na kôpke zeme. V časti biotopu brehov vôd si svoje miesto našli kačice, volavky, labuť, hryzec vodný, ondatra pyžmová alebo kúdelníčka lužná.
Výstavu uzatvára geologická stavba územia so základnými horninami a skamenelinami. Sú tu zdokladované geografické stavby jadrových pohorí Tribeča, Považského Inovca a Strážskych vrchov. Podľa informácií geologičky Boženy Petrášovej, sa tu nachádzajú zaujímavé exponáty. Patria sem skameneliny, napríklad treťohorný koník Hiparion, ktorý sa našiel na Kalvárii v šesťdesiatych rokoch. Stredoeurópskym unikátom je horná čeľusť mastodonta z obdobia neogénu, nájdený v sedemdesiatych rokoch v Kuzmiciach. Pred otvorením výstavy si ho boli pozrieť odborníci z Bratislavy. Ide o výnimočne dobre zachovanú hornú čeľusť s dvomi veľkými klami. O niečo neskôr sa podobný nález našiel v lokalite Biskupová – Staré vinohrady. V tomto prípade sa našla menej zachovalá spodná čeľusť z obdobia mladších treťohôr.
Jolana Čuláková