• Kedy došlo naposledy k vlámaniu do bytu?
- Bolo to 2. októbra v Topoľčanoch na Bazovského ulici. Zlodej využil neprítomnosť domácich a počas dňa sa dostal do bytu. Rozlomil cylindrickú vložku na dverách a bez väčších problémov našiel hodnotné veci. Zobral si dva zlaté náhrdelníky, retiazku s príveskom, náramok, videorekordér Pana-
sonic a deväťtisíc korún. Päťdesiatročnej majiteľke spôsobil škodu vyše štyridsaťtisíc korún.
• Aké máte skúsenosti s objasňovaním prípadov?
- Rad krádeží vlámaním páchajú osoby v minulosti už stíhané a odsúdené za takúto trestnú činnosť. Je možné potvrdiť, že takéto osoby poznajú veľmi dobre trestný proces a v rámci neho využívajú možnosti, ktoré im dovoľuje právny poriadok. Z tohto pohľadu sa osobe dôvodne podozrivej zo spáchania konkrétneho trestného činu nemusí podariť dostatočne preukázať daný skutok a v konečnom dôsledku súd zákonite konštatuje jej nevinu.
• Aký spôsob používajú pri vniknutí do bytov?
- Najčastejšími spôsobmi je vykopnutie dverí v oblasti zámky, vyvŕtanie zámky, vylomenie alebo vyhnutie zárubne, rozlomenie vložky zámky.
• Ako sa možno proti zlodejom chrániť?
- Dobré skúsenosti sú s istením vchodových dverí bytov viacerými zámkami. Prakticky všetky bytové vlámačky boli vykonané v prípadoch, kde bol iba jeden zámok. Už dva zámky dostatočne sťažujú činnosť páchateľa a znamenajú dlhší čas na prekonanie prekážky. Pri odchode z bytu je treba dvere uzamknúť na dva západy.
Väčšina zárubní vchodových dverí bytov je v súčasnej dobe technicky zastaralá. Hrúbka plechu dovoľuje tento vyštrbiť do takej miery, aby „jazýček“ uzamknutého zámku bez väčších problémov takúto prekážku obišiel a takto sa dvere dali otvoriť. Odporúčame preto zosilniť zárubňu v oblasti zámku priskrutkovaním k tejto hrubšej pásoviny, alebo ďalšieho kúska hrubšieho plechu.
Samotné klasické dvere v oblasti zámku dverí sú pomerne slabé, a aj keby sme mali zosilnenú ochranu podľa predchádzajúcich doporučení, ešte vždy vlámač môže tieto prekonať ich rozštiepením v zámkovej časti a v takom prípade nám nepomôže ani ten najdrahší bezpečnostný zámok.
Odporúčame, podobne ako v predchádzajúcom prípade, vhodne posilniť dvere v tejto časti. Ak sa to urobí pod „tapacírom“ alebo sa následne vhodne upraví povrch, vôbec to neruší ich celkový vzhľad.
Bezpečnostný zámok musí byť odolný voči násiliu, vŕtaniu, a musí byť opatrený bezpečnostnou cylindrickou vložkou alebo tzv. „motýlkovým“ kľúčom trezorového typu.
Odporúčame vyplniť zárubne dverí napríklad riedkym betónom a podobne, kde po vytvrdnutí nie je možné takto zárubňu vyhnúť a následne dvere otvoriť.
Ešte raz opakujem, byt je potrebné uzamknúť a nielen zabuchnúť!
• Nie sú úpravy finančne náročné?
- Myslím si, že sú dostupné pre bežného obyvateľa. Nie sú k nim potrebné ani špecifické profesie a domáci majster ich zvládne za veľmi krátky čas.
• Čo robiť, keď zistíme krádež v byte?
- Nie je dobré začať upratovať a hýbať s vecami. Takto sú zničené mnohé stopy, ktoré by mohli pomôcť k usvedčeniu páchateľa. Po dlážke zbytočne nešliapeme, zaujímajú nás aj stopy na podlahe.
• Je na mieste hlásiť hocijaký podozrivý pohyb?
- Pravdaže. Môže ísť aj o obyčajné preverenie suseda, ktorý sa zabuchol a vyvrtáva zámok. Vieme zabezpečiť svedkom, volajúcim na číslo 158, anonymitu. - čuj -