á udalosť. Na slávnostných službách Božích bol posvätený nový evanjelický kostol a ďalšie priestory zborového areálu. Do nového chrámu zavítal generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Július Filo a biskup Západného dištriktu Ivan Osuský. V Topoľčianskom okrese je to po Krnči a Hajnej Novej Vsi tretí evanjelický kostol.
Námestný farár Dušan Tillinger bol do Topoľčian pridelený v roku 1999 ako kaplán. Pokračoval vo výstavbe kostola, ktorá začala položením základného kameňa v roku 1994.
V roku 1991 sa veriaci rozhodli postaviť areál evanjelickej cirkvi s chrámom, zborovou miestnosťou a farou. Problémy s pridelením pozemku od Mesta a časti od štátu prekonali a pustili sa do výstavby. Podľa návrhu architekta Jána Bahnu stavbu realizovalo Pozemné staviteľstvo Nitra. Finančné náklady na výstavbu predstavovali v roku 1994 štrnásť a pol milióna korún. Do dnešných dní dosiahli čiastku takmer dvadsaťtri miliónov korún.
„Prvýkrát sme v chráme privítali približne sto veriacich na štvrtú adventnú nedeľu v roku 2000. Bol to zároveň Štedrý večer. Odvtedy sme museli veľa vecí dotiahnuť, aby bolo možné v nedeľu celý areál slávnostne posvätiť. Kazateľnicu sme dokončovali v sobotu deň pred slávnosťou. Posledné dva mesiace som poriadne ani nespal. Bolo toho veľa, čo bolo treba zariadiť a vybaviť,“ rozpráva Dušan Tillinger a ukazuje na nedokončený podstavec. „Sem dáme nádobu, v ktorej bude svätená voda. Používame ju pri sviatosti krstu, ktorý je v našej cirkvi jednou z najdôležitejších sviatostí. V chráme má vyčlenené samostatné miesto. Krstí sa tak, že rukou naberieme vodu z nádoby a pokropíme ňou hlavu dieťaťa.“
Hoci vonku bolo sychravo, vnútorné priestory boli príjemne teplé. Vo všetkých priestoroch je namontované podlahové kúrenie. Príjemne pôsobí aj strop obložený smrekovým drevom a modernými svietidlami. Organ je zapožičaný z Bánoviec nad Bebravou, z Cirkevného zboru Horné Ozorovce, kde majú klasický píšťalový organ. „Trojmanuálový organ stojí dnes aj pätnásť miliónov. To je astronomická suma. Uvažujeme o dovezení starého organu z Nemecka a zaplatíme za dovoz a opravu. Ušetrili sme aj na zvonoch. Najmenší stodvadsať kilový by stál vyše tristotisíc korún. Ďalšie dva by museli byť každý aspoň o sto kilogramov ťažší, aby mali iný zvuk. Na veži máme namontované digitálne zvony za stosedemdesiat tisíc korún. Sú to reproduktory, cez ktoré je zvuk digitálne prenášaný. Bežný človek ani nespozná, že nezvonia skutočné zvony. Ďalšou výhodou je, že si môžeme nastaviť napríklad zvonkohru. Ľuďom sa veľmi páčila vianočná melódia počas minuloročných Vianoc, ktoré boli tiché a zasnežené.“
Na služby Božie je pripravených štyristo miest na sedenie. Podľa posledného sčítania ľudu v roku 2001 sa k evanjelickej cirkvi v Topoľčianskom okrese hlásilo 930 občanov. V roku 1991 tu bolo 650 veriacich.
Na výstavbu areálu prispeli domáci a zahraniční sponzori, Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku, Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Mesto Topoľčany.
Od zahraničných sponzorov prišli finančné prostriedky predovšetkým zo Svetového Luteránskeho Zväzu v Ženeve, Gustava Adolfa Werka z Lipska, Sinody Sion zo Spojených štátov amerických, Prince of Glory Lutheran Curch z Minnesoty a King of Glory Lutheran Curch z Arizony.
Jolana Čuláková