škodca, ktorý požiera listy ovocných aj okrasných stromov a vytvára pavučinové zámotky na konároch s množstvom húseníc. Tento škodca sa volá spriadač americký (Hyphantria cunea) a na území Slovenska sa šíri z južných častí Európy. Jeho expanziu spôsobuje globálne otepľovanie.
„Je to mimoriadne žravý škodca,“ vysvetľuje Soňa Krajčíková, referentka údržby zelene z oddelenia správy, majetku a služieb Mestského úradu v Topoľčanoch. „Rozšíril sa veľmi rýchlo a podľa mňa mali vyhlásiť karanténu. To by znamenalo, že ľudia sú povinní napadnuté stromy ošetriť pod hrozbou pokuty. Škodca by sa zničil celoplošne. Napadnuté je južné Slovensko, ale aj okolie Košíc. Húsenica napáda nielen ovocné stromy, ale aj okrasné dreviny. Minulý týždeň sme na základe odporučenia obvodnej rastlinolekárky uskutočnili mechanické ničenie ostrihávaním a pálením hniezd s húsenicami na mestských pozemkoch. Tam, kde takýto zásah nie je možný, treba urobiť ošetrenie chemickými prípravkami. V Topoľčanoch bol najväčší výskyt zaznamenaný na sídlisku Juh a na východe mesta. Dúfame, že občania budú reagovať pozitívne a na svojich pozemkoch urobia príslušné opatrenia.“
Vyliahnuté húsenice spriadača amerického spôsobujú zo začiatku nenápadné škody. Z kukiel sa koncom jari liahnu motýle, ktoré opäť kladú vajíčka a liahnu sa ďalšie húsenice. V júli a auguste prichádza druhá generácia motýľov a ich húsenice môžu spôsobiť veľké škody až do októbra. Húsenice v tomto štádiu je možné zničiť iba prípravkami s hĺbkovým účinkom. Povolené sú Zolone EC, Sumithion super a Ultracid 40 WP. Z kontaktných prípravkov Karate 2,5 WG a Decis 25 Flow.
Najvhodnejšie je ošetrovanie skoro na jar proti prvej generácii húseničiek prípravkami bezpečnými pre životné prostredie, včely aj ľudí. Alena Blahová zo Správy ochrany rastlín v Topoľčanoch odporúča sledovať napadnuté stromy a ich okolie na budúci rok v máji.
Jolana Čuláková