o okrem iného prerokované plnenie rozpočtu za prvý polrok. Plánovaný príjem poklesol o sedem miliónov korún a to v položke príjmu za odpad. Výročná správa Nadácie Štúra bola prijatá bez pripomienok, podobne aj rozbor hospodárenia Mestského kultúrneho strediska v Topoľčanoch, ktoré vyše miliónový schodok takmer splatilo.
Dlhú debatu si vyžiadala žiadosť spoločnosti Schwarz-eko o odkúpenie areálu bývalých OTS na Ulici pod kalváriou, kde je doteraz nájomcom. Porada primátora neodporučila predaj, ekonomická komisia ho naopak obhajovala s podmienkou, aby firma sumu zaplatila do konca novembra. Znalecký posudok je vo výške približne jedenásť miliónov, ročné nájomné je dvestopäťdesiattisíc. Mesto poskytlo na opravy dvestoosemnásťtisíc, firma žiada ďalšie štyri milióny na opravu poškodeného potrubia v areáli. Podľa primátora Pavla Segeša sa uvažovalo aj o zmene firmy. Viackrát sa na jeho stole objavila ponuka firmy Lobbe Slovakia. Poslanec K. Zaťko navrhol, aby firma Schwarz-eko pridala ďalší milión ako príspevok na odvoz odpadu zo školských a športových zariadení. Niektorí poslanci otvorene hovorili o sponzorstve pre šport, ktorého výška by sa mala prerokovať verejne, nie za zatvorenými dverami.
Predseda ekonomickej komisie Ján Olvecký reagoval, že firma Schwarz niečo prispeje. Konkrétne podľa zmluvy na reklamu sumou štyridsaťtisíc korún. Poslanec Zaťko svoj návrh zmenil na pol milióna na podporu športu. Sedemnásti poslanci boli za návrh, dvaja boli proti a pätnásti sa zdržali hlasovania. Väčšina poslancov súhlasila so zmenou prípadnej zmluvy, aby v prípade, že majiteľ zmení účelovo budovu, bude ju musieť predať späť mestu za cenu určenú odhadcom.
Ďalej poslanci prerokovali mzdové prostriedky pre osem nových školských pracovníkov a nový organizačný poriadok, ktorý si vyžiadala zmena v kompetenciách. Návrh na samostatné školské oddelenie neprešiel. Pracovníci pribudnú na jednotlivých oddeleniach a jeden nový referent bude mať na starosti odbornú školskú prácu. Za súčasných podmienok je vraj zbytočné vytvárať ďalší medzičlánok. Neprešiel ani návrh na vytvorenie miesta pracovníka, ktorý sa bude venovať oblasti regionálneho rozvoja. Zo súčasných šesťdesiatpäť pracovníkov sa zvýši stav na sedemdesiatštyri.
Poslanci schválili aj všeobecné záväzné nariadenie o školských obvodov pre školy, ktorých zriaďovateľom je obec. Zákon ukladá, že žiak má právo nastúpiť v tom obvode, kde býva. Tieto povinnosti neplatia pre cirkevné školy, ktorých zriaďovateľom je cirkev, konkrétne Arcibiskupský úrad v Trnave. Pôvodne sa mal pričleniť majetok cirkevných škôl pod Mesto, ale podľa posledných správ zostanú v správe okresného úradu.
Návrh na úpravu všeobecného záväzného nariadenia, aby sa na žrebovaní vývesných plôch na politickú kampaň zúčastnili aj politické strany, neprešiel. S nespokojnosťou prijal zástupca Mestskej polície uznesenie, v ktorom sa hovorí o kontrole vylepovania plagátov počas politickej kampane. Tá pripadla mestskej polícii, ktorá podľa jeho neoficiálneho vyjadrenia, nie je v stave riešiť problémy s nedisciplinovanými občanmi.
Opäť prišla na pretras mestská hromadná doprava. Predstavitelia SAD v Topoľčanoch mali predložiť výsledky hospodárenia za prvý polrok. Podľa vyjadrenia ekonomickej komisie spracovanie návrhu využitia budovy SAD je nedostatočný, cestovný poriadok je na pováženie, podklady sú zahmlené.
Stodvanásťtisíc korún, ktoré dalo Mesto, si SAD vynútila pod hrozbou zrušenia víkendových spojov. Poslanci spomenuli aj výberové konanie na nového prevádzkovateľa dopravy v meste. Podľa niektorých nie je prípustné, aby súkromná firma hospodárila s majetkom mesta za jednu korunu.
Zástupca OZ Topoľčany SAD Nitra upozornil, že nebudú súkromnou firmou, päťdesiatjedenpercentný podiel bude mať Fond národného majetku.
(Dokončenie z 1. strany)
Takmer polmiliónovú stratu majú z prevádzkovania autobusovej stanice, vozový park je zastaralý a prevážajú väčšinou ľudí so zľavnenými lístkami. Ďalších desať percent chodí „na čierno“. Predpokladá ďalšie rokovania s Mestom.
Problém parkovania áut na pešej zóne pri bývalom hoteli Tribeč vyriešili poslanci tak, že sa posunie označenie začiatku pešej zóny.
Na záver desaťhodinového zastupiteľstva sa rozdeľovali peniaze. Tritisíc korún prispeje Mesto na nákup dvoch počítačov pre záujmové združenie Sotdum. Šachový oddiel dostane pättisíc korún, MO Jednoty dôchodcov dostane po predložení dokladov príspevok vo výške desaťtisíc korún na zabezpečenie 5. celoslovenského turistického zrazu dôchodcov Slovenska, Liga proti reumatizmu len pre občanov Topoľčian vo výške dvetisíc korún, ŠK Topvar dostane desaťtisíc korún na usporiadanie medzinárodných vodnopólových turnajov, HC THP Topvar na prefinancovanie rekonštrukcie odpočivárne na ubytovňu v športovej hale na Bernolákovej ulici stosedemnásťtisíc korún.
Poslanci odsúhlasili názov futbalového klubu MFK Topvar Topoľčany, Horná Nitra, ktorý je už zaregistrovaný na ministerstve vnútra. Nový klub vraj nezaťaží Mesto, bude financovaný sponzorsky.
Takmer desať miliónov za plyn môže Mesto použiť na rozvojové programy – tri milióny pôjdu na výmenu tepelných rozvodov, ďalšie na rekonštrukciu sociálnych zariadení v Dome kultúry, na rekonštrukciu Mestského parku a Požiarnej zbrojnice, zvyšok na úpravy Námestia Milana Rastislava Štefánika.
Poslanci zároveň odsúhlasili jedno percento z celej sumy pre Združenie miest a obcí Slovenska, ktoré o to požiadalo mestá a obce. Z rozpočtu topoľčianskeho Mestského úradu pôjde na účet ZMOS-u suma 95 tisíc korún.
Jolana Čuláková