osti aj pracovníkom Povodia Váhu, závod Topoľčany, ktorí spravujú tok rieky Nitry od jej prameňa po most v Koniarovciach. Minulú nedeľu došlo k záplavám v Lehote pod Vtáčnikom, kde sa vylial Suchý potok. Ešte o 21.30 hodine bola výška hladiny približne dvadsať centimetrov a bol vyhlásený 1. stupeň povodňovej aktivity. O pol hodiny hladina stúpla na dva metre a voda sa valila do rodinných domov, pivničných priestorov bytovky, podmyla cestu aj parkovisko. O hodinu bolo po povodni, ale škody, ktoré vodný živel spôsobil, odhadujú na tri milióny dvestošesťdesiattisíc.
„V Topoľčianskom okrese záplavy nehrozia,“ informoval nás Ing. Marián Jursa, vedúci strediska vodohospodárskej činnosti. „Rieka Nitra je zregulovaná a pripravená na storočnú vodu veľmi dobre. Hrádze sú dokonca o pol metra predimenzované. Rieka Váh, do ktorej sa vlieva, je pripravený na storočnú vodu s prietokom v ústí rieky až dvetisíc kubíkov za sekundu. Storočná voda na rieke Nitre v Koniarovciach by mohla dosiahnuť prietok štyristoštyridsať kubíkov, čo je takmer tridsaťnásobok priemerného stavu. Pracovníci Hydrometeorologického ústavu v Bratislave nepredpokladajú, že by mohlo prísť k vyhláseniu 1. stupňa povodňovej aktivity, pretože hladina vody v Nitrianskej Strede dosiahla v stredu ráno 43 centimetrov a na vyhlásenie 1. stupňa je stanovená výška hladiny 124 centimetrov.
Povodie Váhu Piešťany, ktoré v súčasnej dobe preberá pod svoju správu všetky toky na svojom území, je povinné sa o ne starať.
Závod Topoľčany spravuje až dvetisícdvesto kilometrov vodných tokov a dvadsaťštyri nádrží. „Všetko zavisí od peňazí“, tvrdí Marián Jursa. „Práve dnes ideme pozrieť situáciu na Suchom potoku, ktorý sa pred tromi dňami vylial. Plánujeme tam vybudovať suchý polder, ktorý by prvú veľkú vodu zadržal. Kedy sa to podarí, ťažko povedať,“ dodáva Marián Jursa.
Podobná situácia je aj v Rajčanoch. V Klátovej Novej Vsi majú tiež veľmi zlé skúsenosti s povodňami. V minulosti zažili dokonca tri povodne za rok. Niekedy však situáciu zhoršujú sami ľudia. Svojvoľne vybudujú na tokoch mostíky alebo lavičky, ktoré nie sú v súlade so stavebným zákonom a potom dochádza k zbytočnému zadržiavaniu vody a následnému vyliatiu z koryta. Aj nový Zákon o vodách ukladá povinnosť predchádzať povodniam preventívnymi opatreniami nielen správcovi vodných tokov, ale aj občanom. Ľudia by nemali stavať rôzne kôlne a prístrešky na pobrežných pozemkoch, nesypať odpad do koryta toku a nevytvárať na brehu skládky materiálov, ako je drevo, seno, slama a podobne. Často dochádza k nepovolenému výrubu stromov v pobrežných porastoch. Jolana Čuláková