Anton Bohuš, slovenský kuchár, ktorý takmer desať rokov varil pre rakúskych hostí vo Viedni, býva v Topoľčanoch. ešiel kus sveta a mal česť stretnúť sa so španieskym kráľom.
Z hotela Kyjev v Bratislave, kde pracoval ako šéfkuchár, po revolúcii odišiel a rozhodol sa skúsiť šťastie ako radový kuchár v hoteli Astória vo Viedni. Robil aj šéfkuchára v Slovenskej reštaurácii, ktorá bola otvorená na Svetovej výstave v Seville v Španielsku v roku 1992 a vrátil sa späť na Slovensko. Už v decembri toho istého roku mu ponúkol majiteľ Astórie, či by u neho nenastúpil ako šéfkuchár. Ponuku prijal a zostal tam rovných deväť rokov.
V decembri minulého roku šéfkuchárstvo zavesil na čas na klinec. „Rozhodol som sa z rodinných dôvodov. Deväť rokov som jazdil na týždňovky a nastúpila únava. Aj som si začal uvedomovať, že čas plynie veľmi rýchlo a deti o chvíľu vyletia z hniezda. Za posledných desať rokov som Vianoce a Silvestra strávil doma len dvakrát.“
Anton Bohuš rád spomína na pobyty v zahraničí aj na medzinárodné súťaže, medzi ktorými nechýbala IKAHOGA – Internazionale Koch Achstelung Hotel und Gastronomie vo Frankfurte nad Mohanom v roku 1996. Slovenskú kuchyňu považuje za dobrú aj chutnú, ale veľmi kalorickú. To si vraj myslia aj mnohí zahraniční konzumenti, pre ktorých varil na rôznych podujatiach. Ešte za totality, počas pôsobenia v hoteli Kyjev, často cestoval do zahraničia na vzdelávacie a reklamné pobyty. Okrem európskych štátov bol aj na Kube. Práve Kuba ho zaujala veľkým množstvom rozmanitého ovocia a zeleniny na jedálnom lístku. Španielsko ho naopak sklamalo, očakával viac exotickú krajinu s bohatšou ponukou. Medzi jeho najobľúbenejšie špeciality patrí morský jazyk – see zunge. Je to druh morskej ryby, ktorá má veľmi jemné mäso, podobné pstruhovi a dá sa pripraviť na rôzne spôsoby. Najradšej ju má však pečenú na rošte. Doma si však nevyberá, zje všetko, čo manželka pripraví. V rodinnom dome Bohušovcov v kuchyni kraľuje ona. Z nápojov má rád dobré víno, ale v zahraničí rád ochutná exotické alebo národné nápoje. Ako tvrdí, každá krajina má svoje zvyky a tie nie sú vymyslené len tak. „Napríklad na Kube sme ako praví Slováci ochutnali pravý kubánsky rum už niekedy okolo obeda. Keď sme vyšli z reštaurácie, mali sme pocit, že nás niekto buchol kladivom po hlave. Horúčava a teplo si vyslovene vyžadujú piť ľahké miešané nápoje,“ vraví s úsmevom.
Má dve dcéry vo veku dvadsaťtri a dvadsaťdva rokov. Jedna pokračuje v jeho šľapajách a robí barmanku v jednej bratislavskej reštaurácii. Druhá študuje právo. „Niekedy prijmem ponuku na akcie, ktoré sú v Bratislave, ale je ich veľmi málo. Povedal som si, že peniaze nie sú všetko a zostal som doma. Veď za posledných desať rokov som Vianoce a Silvestra trávil v rodinnom kruhu len dva krát. Svoju prácu mám veľmi rád, venujem jej veľa voľného času, ale rodinné zázemie je pre mňa dôležitejšie. Škoda, že som si to uvedomil neskoro,“ hovorí na záver.
Anton Bohuš má doma množstvo kuchárskych kníh z celého sveta. Niektoré gastronomické publikácie stáli „astronomické“ sumy, ale to už patrí k renomé šéfkuchára v jednej z viedenských reštaurácií. Recepty z diviny, rýb a rôznych druhov mäsa sú písané hlavne v nemčine a španielčine, pretože tieto jazyky mu nerobia problémy v „gastronomickej“ komunikácii.
Rakúski hostia si v lete radi objednávajú špecialitu, ktorú šéfkuchár pripravuje aj doma. Je to jednoduchý a rýchly recept na domácu zmrzlinu –
Nugátové parfeit (parfé)
s malinovou šťavou.
Na prípravu potrebujeme:
400 g šľahačky alebo 1 balík práškovej šľahačky, 4 žĺtky, 2 celé vajcia, 100 g kryštálového cukru, 100 g nugátovej čokolády.
Postup: vajcia, žĺtky a kryštálový cukor vymiešame nad parou (max. do 80 stup.), pridáme nugát a vyšľaháme do studena. Potom pridáme šľahačku a masu vložíme na 24 hodín do mrazničky. Pri servírovaní je možné parfeit poliať malinovou alebo jahodovou šťavou, prípadne ozdobiť ovocím.
Jolana Čuláková