avujú niektoré podmienky držania psov a ich evidencia. Dva roky v Topoľčanoch neplatí žiadne nariadenie, ktoré by presne vymedzovalo spôsob vodenia psa a výšku pokút pri niektorých priestupkoch. V roku 1999 totiž mestskí poslanci prijali všeobecne záväzné nariadenie, ktoré bolo na podnet Okresnej prokuratúry v Topoľčanoch zrušené, pretože nenašlo oporu v zákone.
Nové povinnosti Mesta
Do konca tohto roka musí Mesto pripraviť a uviesť do života nové nariadenie. „Povinnosťou Mesta je umiestnenie kontajnerov na psie výkaly na miestach, kde je voľný pohyb psov povolený a zabezpečenie odstraňovania ich obsahu,“ informovala nás Ing. Zdenka Švajdleníková, pracovníčka oddelenia výstavby a životného prostredia Mestského úradu v Topoľčanoch. „Mesto vymedzí miesta, kde bude voľný pohyb a vstup so psom zakázaný. Práve mapujeme časti sídlisk, kde je výskyt psov najväčší. V septembri by malo byť všeobecne záväzné nariadenie poslancami prijaté. So zmenami sa plánovalo aj v rozpočte na druhý polrok. V súčasnosti máme výdavky so znečisteným pieskom, ktorý meníme na všetkých pieskoviskách raz ročne. Detské pieskoviská boli označené aj v minulosti, len ľudia značky nerešpektovali. Pokuta bola do výšky päťsto korún. Iný postih sme nemali.“
Nebezpečné psy
Výrazne sa mení aj spôsob evidencie. Kým doteraz bolo na evidenčnom štítku len číslo, od 1. januára tam musí byť aj názov obce, kde je pes evidovaný a údaj, či je pes nebezpečný. Namiesto evidenčnej známky bude možné údaje vytetovať alebo umiestniť čip pod kožu zvieraťa. Tieto úkony budú vykonávať veterinárni lekári.
Zákon presne vymedzuje, kto môže vodiť nebezpečného psa a stanovuje, že je možné s ním ísť na verejnosť len s nasadeným náhubkom. Ten, kto psa vedie, je povinný oznámiť osobe, ktorú pes pohrýzol, svoje meno, priezvisko a trvalý pobyt. V prípade, že nie je majiteľom psa, aj údaje majiteľa. V opačnom prípade je možné ho finančne postihnúť. Ak pes napadol osobu bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, je povinný ten, kto psa viedol, oznámiť to obci, kde je pes evidovaný. Ak tak neurobí, dopustí sa priestupku, za ktorý je mu možné uložiť pokutu až päťtisíc korún. Podobne bude postihnutý vtedy, ak nezabráni tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka alebo zvieratá. Pokuta päťtisíc korún hrozí aj pri neprihlásení psa do evidencie alebo nenahlásení straty evidenčnej známky. Pri opakovanom priestupku hrozí pokuta do výšky dvojnásobku, teda až desaťtisíc korún.
Problémy s pokutami
Na Mestskom úrade v Topoľčanoch evidovali k 8. augustu 725 poplatníkov za psa. „Doteraz sme mohli vyberať len päťsto korún,“ reagoval zástupca náčelníka Mestskej polície Stanislav Hroššo.
„Pokuty sme dávali za nerešpektovanie zákazu vstupu so psom na detské ihriská. Často sa nám stávalo, že mamička sa prizerá, ako sa na pieskovisku hrá dieťa spolu so psíkom. Tvrdila, že sa hrávajú aj doma. Zrejme si neuvedomuje, že doma psík nevykonáva potrebu, kým na pieskovisku áno. Keď upozorníme občanov na podobný priestupok, väčšinou reagujú slovami „To nemáte nič iného na práci?“ Na druhej strane nás často volajú, že ich ohrozuje veľký pes, ktorý nemá pána. Riešime to odchytom a umiestnením u veterinárneho lekára, s ktorým má Mesto dohodu. Útulok v Topoľčanoch zatiaľ nie je. Až po predložení očkovacieho preukazu a dokladu o zaplatení psa vydáme psa majiteľovi. Ináč o ňom rozhodne veterinár. Malé percento psov utratí, zvyšok sa snaží umiestniť u nových majiteľov,“ dodal.
Jolana Čuláková