Celoslovenské oslavy Dňa zahraničných Slovákov v tomto roku neobišli ani Topoľčany. Krajania z Európy i Austrálie zavítali na topoľčiansku radnicu 6. júla, kde ich primátor Pavol Segeš privítal slovami: „Nie každý z nás má to šťastie, že môže žiť a realizovať sa vo svojej domovine. Niekoľko stotisíc rodákov zo Slovenska, ktorí sú roztrúsení po celom svete, by nám to mohlo iba potvrdiť. Prajem si, aby všetci Slováci žijúci v zahraničí nikdy na svoju vlasť nezanevreli a nestratili lásku a úctu ku všetkému slovenskému.“
Súbory zahraničných Slovákov primátorove slová potvrdili počas ich vystúpení v Dome kultúry. Na pódiu sa predstavila ľudová hudba Rosička a Petrovská družina, ktorá je veľmi obľúbená v kultúrnom živote Slovákov v Báčskom Petrovci a Vojvodine. Z maďarského Tardoša bola folklórna skupina Červený mramor, ktorá zachováva staré slovenské tradície v Maďarsku už tridsať rokov. Z Paríža prišiel folklórny súbor Nádeje, ktorého umeleckým a organizačným ve-
dúcim je Francúz Daniel Compagnon. Stredoškolský profesor matematiky si vzal za manželku Slovenku, obľúbil si slovenský folklór (naučil sa dokonca hrať na fujare) a pritiahol k nemu i ďalších Francúzov so slovenskými koreňmi. Slovenčina znie aj v ďalekej Austrálii, odkiaľ pochádza folklórny súbor Spolok Ľudovíta Štúra. Mladým Austrálčanom slovenské kroje veľmi pristali a „krepčili“ tak úžasne, že si vyslúžili od publika standing ovation. Zahanbiť sa nedali ani účinkujúci z Chorvátska, Rumunska či Poľska.
I keď sa v Dome kultúry stretli ľudia z rôznych končín sveta, odvšadiaľ sa ozývala slovenčina. Bolo zážitkom sledovať, ako sú všetci účinkujúci pyšní na to, že ich korene sú zapustené práve na Slovensku a že malá krajina pod Tatrami im stojí za to, aby na ňu nezabudli.