Mala iba pätnásť rokov. Krása a prirodzený šarm pootvorili mladej Žochárke bránu do sveta modelingu, o ktorom sníva nejedna mladá slečna. Čo sa zmenilo v Denisinom živote odo dňa, ako ju vyhlásili za najkrajšiu Elite modelku, nám pekná Žochárka prezradila tesne predtým, ako vycestovala na mesiac za prácou do Japonska.
- Titul Elite Model Look možno ani nič neznamená. Pomohlo mi iba to, že ma ľudia poznali a nemusela som sa predstavovať, ale sama musím dokázať, že som ho získala právom a že sa viem presadiť. Po súťaži som odcestovala do New Yorku, navštívila som Japonsko, dvakrát som bola v Paríži, v Miláne - krivka má stúpajúcu tendenciu a sama som zvedavá, kde sa zastaví.
Pre koho významnejšieho si pracovala?
- V Japonsku som robila módnu prehliadku na mejkap pre Diora, fotila som pre časopisy ako Gracia, francúzske Elle... Práca to nie je ťažká, ale náročná na čas. Keď však máte okolo seba dobrú partiu, všetko sa dá zvládnuť, aj sa koľkokrát zasmejeme - je to fajn.
Väčšinou sa zvykne hovoriť o rivalite medzi modelkami, o tom, že v tejto brandži nie sú žiadne kamarátske vzťahy a podobne. Je to tak?
- Ešte som sa, priznám sa, nestretla s rivalitou. Snažím sa byť ku každému priateľská, ale kamarátky spomínali, že už mali „tú česť“. Možno ma stretnutie s rivalitou ešte len čaká, zatiaľ sa mi však vyhýba. Aj ja som si myslela, že v modelingu sú ľudia odmeranejší, že tu neexistujú žiadne kamarátske vzťahy, ale bola som príjemne prekvapená. V New Yorku i v Paríži sú ľudia, ktorým môžem povedať o svojich problémoch a pomáhajú mi s ich vyriešením.
Čo je pre teba najťažšie?
- Najťažšie sú odchody z domu. Najhoršie chvíle prežívam, keď čakám na letisku na lietadlo. Vtedy myslím intenzívne na rodinu. Už keď som v tej či onej krajine, tak sa to dá zvládnuť, no tie chvíle lúčenia sú pre mňa veľmi ťažké.
Okrem modelingu aj študuješ...
- Áno, študujem druhý rok na Obchodnej akadémii v Topoľčanoch. Mám individuálne štúdium a učitelia aj s pani riaditeľkou mi veľmi vychádzajú v ústrety. V štúdiu by som chcela pokračovať aj ďalej - buď popri robote, alebo si doprajem nejakú pauzu. Všetko sa vyvinie podľa toho, ako sa mi bude v modelingu dariť. Ale vysokú školu by som si chcela urobiť.
Dievčatá v tvojom veku sa zaujímajú skôr o diskotéky a chlapcov. Ty cestuješ po svete a zarábaš si na seba svojou krásou. Je výhoda, že si vyletela z hniezda do šíreho sveta taká mladučká?
- Mladšia modelka sa ľahšie a skôr prispôsobí „realite“, dokáže sa veľmi rýchlo spamätať z toho, aký ten svet modelingu vlastne je a nazbierané skúsenosti dokážu potom potlačiť prípadnú naivitu. V tom je mladý vek veľkou výhodou.
Veľa dievčat sníva o tom, že budú raz slávnymi a úspešnými modelkami. Niektoré už podnikli prvé kroky, no možno ešte nie také úspešné, ako by si priali. Čo by si im poradila?
- Ak dostanú možnosť pôsobiť v zahraničí, treba sa psychicky pripraviť na to, že sa odlúčia od rodiny a od svojich najbližších, a to je dosť náročné. Musia počítať s tým, že sa budú musieť samy o seba postarať a dávať si na seba pozor, lebo to nikto iný za nich robiť nebude.
Denisa Dvončová vraj zdedila lásku k cestovaniu po dedkovi Paľkovi, výšku po otcovi, skromnosť po mame a vlohy pre modeling po babke Věre, ktorá má v tejto oblasti tiež svoje skúsenosti. Ako sa nám mladá modelka priznala, jej menšou slabinou je angličtina, v ktorej sa usiluje zdokonaliť, lebo je pre ňu veľmi dôležitá. Modelingovú kariéru odštartovala Denisa pred rokom vo svetovom štýle a tak sa zdá, že o nej ešte budeme počuť...