„V malej dedine činnosť zastupiteľstva a plat starostu pohltia 42 až 49 percent z obecného rozpočtu. Viaceré obce môžu činnosť zlúčiť, a tak získajú peniaze na predškolské zariadenia,“ napísal v Pravde (8. 10. 2004) splnomocnenec vlády pre decentralizáciu verejnej správy Viktor Nižňanský, čo pokladám za nepravdivé údaje.
Každý starosta má plat presne podľa zákona, preto sa pýtam, kde pán Nižňanský získal informácie o uvádzaných percentách. Naša obec patrí medzi menšie, má 604 obyvateľov. Rozpočet obce na tento rok je 3 145 000 Sk. Výdavky na plat starostu, administratívnej pracovníčky, upratovačky a poslancov vrátane odvodov do poistných fondov predstavujú 819-tisíc korún, teda nie 42 ani 49 percent, ale len 26, čiže o 23 percent menej, ako tvrdí pán splnomocnenec. Za deväť mesiacov mala obec výdavky 2,1 milióna Sk a z toho plat starostu a ďalšie spomenuté výdavky len mierne prekročili 536-tisíc, čo znamená, že ich percentuálny podiel je 25,4.
Vďaka nesprávnym informáciám, ktoré V. Nižňanský šíri, sa najmä v malých dedinách, kde nie je dostatok peňazí na prevádzku materských škôl, vyvoláva medzi občanmi a poslancami pocit, že starosta je likvidátorom MŠ. V mnohých prípadoch sa starosta dostáva do situácie, keď pracovníčky materskej školy takto nesprávne informujú rodičov o zrušení škôlky a rodičia na základe tohto starostu a poslancov obecného zastupiteľstva titulujú oplzlými nadávkami.
Neviem, či si pán splnomocnenec uvedomuje, spolu so všetkými, ktorí šíria nepravdivé údaje, že v trestnom zákone je ustanovenie: „Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, najmä poškodiť ho v zamestnaní, narušiť jeho rodinné vzťahy, alebo spôsobiť inú vážnu ujmu, potresce sa odňatím slobody až na dva roky, alebo peňažným trestom.“
Likvidátorom MŠ v menších dedinách je štát. Kamanovej dal štát na prevádzku materskej školy za vlaňajší rok 713-tisíc Sk a na rok 2004 len 548-tisíc, teda o 165-tisíc korún menej, pričom zákon hovorí, že zníženie by malo byť len vo výške 5 %, v skutočnosti je však 23 percent.
Znovu ide o zavádzanie občanov nesprávnymi informáciami vyvolávajúcimi nežiaduce konfrontácie medzi starostom, poslancami a občanmi. Alebo je to jeden z dobre premyslených krokov vlády, ako postupne zlikvidovať samosprávu v malých dedinách.