Do tohto roka boli osoby, ktorým súd uložil podmienečný trest, pod kontrolou súdnych tajomníkov. Táto kontrola však bola veľmi formálna, založená na stanoviskách z bydliska páchateľa a na výpisoch z registra trestov, zaznamenávajúceho, či sa odsúdený nedopustil nového trestného činu.
Tento neefektívny a čisto formálny dohľad nad páchateľom nahradil tento rok dohľad, ktorý vykonáva probačný a mediačný úradník, zamestnanec okresného súdu. Kontroluje, či odsúdený dodržiava nariadené obmedzenia a povinnosti, spolupracuje pritom s rodinou páchateľa a s komunitou, v ktorej odsúdený žije. Cieľom takejto kontroly - probácie kombinovanej s výchovnými vplyvmi, je postupná resocializácia potrestaného, znižovanie rizika opakovaného páchania trestnej činnosti.
Mediácia ako forma mimosúdneho riešenia konfliktu sa zásadne odlišuje od doteraz zaužívaného riešenia. Dáva páchateľovi príležitosť riešiť spor bez štandardného trestného konania a uloženia trestu a pre poškodeného naznačuje cestu k rýchlemu dosiahnutiu odškodnenia. Základnou metódou a prednosťou mediácie je rôznorodosť prístupu k riešeniu veci, rešpektujúceho, že každý trestný skutok je iný - individuálny. Mediácia je postup, v ktorom - ak s tým súhlasia - môžu sa obvinený i poškodený zúčastňovať na riešení svojho sporu vyplývajúceho z trestného činu a dosiahnuť aj urovnanie konfliktu. Je to teda mimosúdne sprostredkovanie riešenia sporu s účasťou tretej osoby - mediátora.
Jeho úlohou je riadiť mediačný vzťah a pomáhať proti sebe stojacim stranám nájsť riešenie, ktoré uspokojí ich záujmy a potreby. Je šancou na zmiernenie, ba aj urovnanie konfliktných postojov a škôd, ktoré vznikli spáchaním trestného činu.
Aký je zmysel mediácie? Ak sa páchateľ stretáva zoči-voči s poškodeným, lepšie chápe škodlivosť svojho konania, čo má naňho značný výchovný vplyv. Tým, že sa obvinený podieľa na tvorbe dohody o náhrade škody, preberá vlastne zodpovednosť za to, čo spáchal, a teda náhrada škody sa neopiera iba o rozhodnutie súdu, ale aj o vôľu páchateľa. Poškodený má v procese mediácie možnosť vyjadriť tiež svoje pocity súvisiace s psychickou ako aj materiálnou ujmou.
Úspešným uplatnením mediačnej metódy možno teda dosiahnuť: efektívne a rýchle riešenie konfliktov spojených s trestným konaním, chrániť a zohľadňovať oprávnené záujmy a potreby poškodených, pôsobiť výchovno-preventívne na odsúdených, minimalizovať ich ďalšiu trestnú činnosť a chrániť tak verejnosť.
Krátky čas prítomnosti probácie a mediácie v našom justičnom arzenáli dáva šancu, a až budúcnosť ukáže, či aj verejnosť bude vnímať túto službu ako prínos.