Snahu o zachovanie biologickej rôznorodosti a ochranu pôvodnej fauny a flóry aj v slovenskej krajine atakujú okrem iného tzv. invázne druhy rastlín, ktoré sa vyznačujú vysokou rozmnožovacou schopnosťou a rýchlo vytláčajú pôvodné druhy. Spôsobujú tak zmenu druhového zloženia celého ekosystému.
V zozname inváznych druhov je u nás sedem rastlín: boľševník obrovský, pohánkovec japonský, pohánkovec český, pohánkovec sachalinský, netýkavka žliazkatá, zlatobyľ kanadská a zlatobyľ obrovská. Predpokladá sa, že tento zoznam sa v budúcnosti rozšíri aj o niektoré ďalšie druhy. Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je zakázané invázne rastliny dovážať, držať, pestovať, rozmnožovať, obchodovať s nimi, ako aj s ich časťami alebo výrobkami z nich, keďže by mohli spôsobiť samovoľné rozšírenie invázneho druhu.
Podľa zákona sú vlastníci (správcovia, nájomcovia) pozemkov povinní odstraňovať tieto rastliny zo svojich pozemkov a o pozemky sa majú starať takým spôsobom, aby zamedzili opätovnému šíreniu inváznych druhov. Orgán ochrany prírody môže nariadiť vlastníkovi pozemku, na ktorom sa vyskytujú invázne rastliny, aby vykonal - na náklady pôvodcu šírenia, ak je známy (inak na náklady štátu) opatrenia na ich odstránenie a v prípade nebezpečenstva vzniku škodlivých následkov na prírode a krajine môže tieto nežiaduce druhy rastlín odstrániť sám.
Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) môže za nerešpektovanie ustanovení zákona o inváznych rastlinách uložiť fyzickej osobe pokutu do výšky 100-tisíc Sk a právnickej osobe až do 300-tisíc Sk. Na Slovensku pôsobia jej štyri inšpektoráty, ktoré vlani začali a v tomto roku pokračujú v kontrole dodržiavania predpisov o inváznych rastlinách.
Napríklad prešetrovali v júni tohto roka rozsiahly výskyt pohánkovca japonského v Omšení v okrese Trenčín, kde zaznamenali aj ďalší invázny druh - sumach pálkový. Šírili sa z nepovolenej skládky odpadu a obec ju preto začala hneď likvidovať. Výskyt pohánkovca japonského kontrolovali na podnet Správy CHKO Strážovské vrchy žilinskí inšpektori tiež v lokalite Dolná Strehová a prikázali odstrániť jeho porast do konca tohto roka. Inšpektori zaradili do svojich kontrolných plánov aj prehliadky urbárskych a pozemkových spoločenstiev.
Doteraz sa výskyt inváznych druhov rastlín mapoval predovšetkým v chránených územiach, začína sa čoraz viac sledovať aj vo voľnej prírode i v obciach. Odstraňovanie týchto rastlín je neraz zložité a časovo náročné. Pri vegetatívne sa rozmnožujúcich rastlinách trvá aj niekoľko rokov. Napríklad porast pohánkovca japonského na ploche niekoľko štvorcových metrov nestačí odstrániť mechanicky, väčšinou sa to podarí až v kombinácii s chemickým postrekom. Preto aj tu platí zásada, že prevencia a riešenie vzniknutého problému v jeho začiatkoch je najvhodnejším spôsobom ochrany prírody.