V roku 1894 si so svojimi dvoma súrodencami (bratom Antonínom a sestrou Annou) založil v Zlíne obuvnícku živnosť a rozbiehal ju s kapitálom 800 zlatých. Hoci sa jeho podnikanie celkom dobre rozbehlo, postupne začal krachovať, keďže za svoj tovar nedostal vždy zaplatené. Preto sám začal zabezpečovať celý chod „továrne“ a popri tom neprestajne kontroloval účtovníctvo. Za dva roky sa mu podarilo dostať sa z dlhov. Od roku 1924 začal vo firme s pásovou výrobou a so samostatne účtujúcimi výrobnými jednotkami. Baťova firma sa začala postupne rozrastať a s ňou aj počet zamestnancov. Jeho sociálny program sa preniesol na výstavbu služobných bytov. Postupne začal prenikať aj na zahraničné trhy. V roku 1931 sa firma pretransformovala na akciovú spoločnosť. O rok neskôr Tomáš Baťa zahynul pri leteckom nešťastí. Novým šéfom firmy sa stal Tomášov brat Jan A. Baťa.
Jedna z fabrík vyrástla začiatkom júla 1939 v Šimonovanoch - Baťovanoch. V novej fabrike sa od prvého dňa uplatňovala osvedčená baťovská organizácia práce, technológia vo výrobnom procese a plánovanie. Firma Baťa zaviedla päťdňový pracovný týždeň. Cez voľné soboty boli organizované pre technických pracovníkov konferencie, na ktorých sa hodnotili hospodárske výsledky za uplynulý týždeň. Na týchto konferenciách sa veľká pozornosť venovala kvalite výrobkov a reklamáciám. Ak niektorá výrobná jednotka mala v uplynulom týždni vo výrobnej alebo inej činnosti stratu, nasledovala kontrola a nie raz aj personálne postihy. Koncom roka 1939 zamestnávala firma Baťa takmer 1 500 pracovníkov, ktorí vyrobili spoločne s jednou gumárenskou dielňou v Bošanoch viac ako jeden milión párov obuvi. Veľký rozmach výstavby závodu a mesta nastal v roku 1940. V priebehu tohto roka sa začali stavať ďalšie fabrické budovy, ubytovne a rodinné domky pre zamestnancov. Mestečko Baťovany dostávalo svoju tvár.
Za éry Jana Baťu sa firma ešte viac rozrástla. Z pôvodných 24 podnikov odovzdával svojmu nástupcovi Tomášovi Baťovi juniorovi 120, a aj počet predajní vzrástol na dvojnásobok. Ešte skôr, ako po druhej svetovej vojne československá vláda Baťove závody znárodnila, sa „hlavný stan“ presťahoval do Kanady.
V súčasnosti predajne značky Baťa môžeme nájsť až v 68 krajinách sveta. V roku 1996 sa táto značka s legendárnou deviatkou na konci každej ceny vrátila aj na Slovensko.