Pokiaľ sledujete médiá, určite ste postrehli, že víchrica, ktorá sa v piatok prehnala našou krajinou, zanechala po sebe iba spúšť. Najviac si to odniesli Vysoké Tatry, kde hovoria o najväčšej ekologickej katastrofe za posledných sto rokov.
„Keď si predstavíme, že v Tatrách nebudeme 70 rokov vidieť taký les, o aký sme prišli, tak to je niečo strašné,“ uviedol minister životného prostredia László Miklós. Až keď sa ukončia záchranné a zabezpečovacie práce, tak sa rezort životného prostredia bude venovať dosahu kalamity na celú prírodu. Vážnym problémom bude likvidácia škodcov, ktorí sa rozmnožia. Celoplošná aplikácia chemikálií bude takisto nebezpečná, pretože to môže ohroziť vodné zdroje. „Je tu toľko roboty, ktorú si v tomto momente ani neuvedomujeme. Máme určité šťastie v nešťastí, že tie originálne ekosystémy Tatier sa hádam zachovali,“ povedal minister.
Obnovou zničeného lesa dôjde k zmene charakteru Tatranského národného parku. Následkom kalamity sa zvýši povrchový odtok vôd, čo zvýši riziko povodní, nebezpečenstvo erózie, ohrozí flóru i faunu. Náklady, ktoré si obnova lesa vyžiada, minister ani nedokáže odhadnúť.