V tomto počte nie sú zarátaní nezamestnaní, ktorí sú práceneschopní, zaradení do rekvalifikačných kurzov, na absolventskej praxi a pod.,“ vysvetľuje nad tabuľkami Jozef Kramár, vedúci detašovaného úseku odboru služieb zamestnanosti Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Partizánskom z pracoviska v Bánovciach nad Bebravou, „no na konci septembra bola miera nezamestnanosti 10,05 percenta, čo predstavovalo 2 040 osôb. Ďalší pokles sme zaznamenali v októbri i v novembri, a tak ku koncu novembra štatistika zaznamenáva 1 861 uchádzačov o zamestnanie, čiže 9,04 percenta. Dôvodov tohto pozitívneho vývoja zamestnanosti je viacero.“
Jozef Kramár uvádza predovšetkým príchod a činnosť štyroch firiem so zahraničnými investormi - výrobcov obuvi, odevov, nábytkových doplnkov a výrobkov pre automobilizmus. K priaznivému vývoju však prispela aj dobrá práca oddelení sprostredkovateľských služieb a informačných služieb bánovského pracoviska úradu práce, kde záujemcovia o prácu získavajú fundované informácie, kvôli ktorým by inak museli chodiť do Partizánskeho.
„K znižovaniu nezamestnanosti rovnako prispela aj novelizácia zákona,“ vysvetľuje J. Kramár, „tá ukladá dlhodobo nezamestnaným, že sa musia hlásiť na úrade každých 7 dní. Ak takýto človek pracuje načierno mimo okresu, radšej sám požiada o vyradenie z evidencie, pretože cestovanie je preňho nevýhodné a nákladné. Títo ľudia sa môžu u nás uchádzať o prácu až po 6 mesiacoch od dňa podania žiadosti o vyradenie. Som presvedčený, že zamestnanosť bude v Bánovciach rásť aj ďalej, keďže sa na území mesta vytvorí ďalší priemyselný park so zahraničným investorom a novými pracovnými príležitosťami.“