údu končia deti v ústavoch alebo v detských domovoch.
Detský domov rodinného typu je aj v Topoľčanoch na Kalinčiakovej ulici, kde sa pred pätnástimi mesiacmi presťahoval zo Súloviec. V dvoch milých domčekoch býva po desať detí. Náhradnou maminou a súčasne riaditeľkou je Viera Miklašová.
„V detskom domove som od jeho založenia - v sobotu to bolo desať rokov. Ide síce o okrúhle výročie, ale oslavovať plánujeme až na jar, keď chceme zorganizovať benefičný koncert alebo ples. V domove sú deti z Trenčína, Trnavy, Bratislavy a Nitry. Aby sa odbúral problém veľkej vzdialenosti od rodičov, budú nám najnovšie prideľovať iba deti z Nitrianskeho kraja, aby ich mohli rodičia, ktorí sa o ne zaujímajú, častejšie navštevovať,“ hovorí riaditeľka. Najmenším dieťaťom je Julko, ktorý má päť rokov, a najstarším Gusto, ktorý má o sedemnásť rokov viac (22). Deti môžu byť v domove do dovŕšenia 25. roku veku a potom už o svojej budúcnosti rozhodujú sami. „Takmer polovica detí sú Rómovia, ktorí pochádzajú z rôznych rodín a vzhľadom na životné podmienky, v akých žili, im je lepšie v domove ako pri rodičoch. Aj napriek tomu si však myslím, že dieťa patrí k rodine a je preň dôležité - pokiaľ sa dá - neprerušiť kontakt s biologickou rodinou, lebo vtedy nedôjde k citovej deprivácii, čo je u detí bez akéhokoľvek kontaktu s rodinou dosť častým javom. Veľmi ťažko sa nám niekedy s takýmito deťmi pracuje, pretože my sme pre nich cudzí ľudia, cítia sa nepochopené, odstrkované a sú kritické k nám ako vychovávateľom i k detskému domovu, lebo z ich strany chýba pozitívny vzor rodiča a citová väzba. No za tie roky, čo sa venujem vedeniu detského domova, sa zlepšila práca s rodinou, vzťah medzi zariadením a rodičmi a zároveň medzi domovom a deťmi, ktorým sa páči, keď sem môžu ich rodičia za nimi prísť, a zlepšili sa aj finančné podmienky a štátny dozor nad takýmito zariadeniami, čoho dôkazom je aj náš pekný detský domov,“ dodáva pani Miklašová.
Zaujímalo nás, ako vyzerajú Vianoce v detskom domove. „Boli roky, keď sme si my - zamestnanci, brali deti domov, alebo sme boli s nimi v detskom domove. Posledné dva roky boli zasa v tábore, kde sa sústredili deti aj z ostatných domovov zo Slovenska. Tento rok plánujeme tráviť Vianoce úplne inak - rodinne. Deti už písali Ježiškovi a iba od neho bude záležať, aký darček si dieťa nájde pod stromčekom ako prekvapenie. Malé deti to veľmi prežívajú, ale veľké sa na mne smejú. Dva dni pred Štedrým dňom pozývame na slávnostnú večeru aj rodičov detí. Večera je podľa tradícií - ryba, kapustnica, šalát, hríbovica. Deti rodičom kupujú darčeky a dávajú im ich pod stromček. Takýto večer budeme mať už po tretíkrát a je to veľmi pekný zvyk. Potom si rodičia berú deti domov. Tí, ktorí zostanú v domove, majú štedrú večeru spolu s darčekmi aj druhýkrát - 24. decembra,“ dodáva riaditeľka Viera Miklašová.