nych problémov a konfliktov, a teda aj nárokov na ich odborné zvládnutie.
Rozpočet s pripomienkami
Magistrát pripravil poslancom na posledné tohtoročné plenárne rokovanie také veľké programové sústo, že ho museli „troviť“ až nadvakrát - celý minulý utorok a polovicu štvrtka. Kľúčovým bodom rozsiahleho programu bol rozpočet na budúci rok. Jeho bežné príjmy sa tesne blížia v 282 miliónom Sk, kapitálové príjmy mierne prekračujú 73 miliónov a tzv. finančné operácie predstavujú necelých 153 miliónov Sk. V nich je zahrnutý aj úver na preklenutie rozpočtového schodku, ktorý je tiež historickým rekordom - 148 miliónov. Vyplýva z toho, že plánované investičné akcie až za 223 miliónov korún sú trojnásobné, než kapitálové príjmy.
Do rozpočtu budú od budúceho roka plynúť nové, respektíve zvýšené daňové výnosy. Poslanci rozhodli, že v budúcom roku bude v meste daň z nehnuteľností vyššia o 8 percent, čo by malo pokryť v jej výnose infláciu. Novinkou je zdaňovanie aj podzemných podlaží budov a tiež zrušenie možnosti oslobodenia od tejto dane. Staronový - od budúceho roka vo forme dane - je výdavok majiteľov psov, ktorý však bude o polovicu vyšší než doteraz. V rodinných domoch 360 korún za rok, v činžiakoch 750 korún, Malých a Veľkých Bedzanoch 150 Sk.
Daň z ubytovania bude 10 korún za jedno prenocovanie, daň z predajných automatov sa pohybuje v škále od 500 do 2 000 korún ročne v závislosti od ich sortimentu, pričom pri predajni alkoholu a tabaku môže byť táto daň až päťnásobne vyššia než jej základ. Pribudla daň z nevýherných hracích prístrojov vo výške od 500 do 5-tisíc korún za rok v závislosti od druhu prístroja, resp. hry.
Za odpad opäť viac
Vari po hodinovej rozprave padlo rozhodnutie o poplatku za zber a ukladanie komunálneho odpadu - 648 Sk za osobu a rok, čiže o 36 korún viac, ako sme platili vlani. Pôvodná kalkulácia - mesto vynakladá na manipuláciu s odpadom takmer 20 miliónov Sk - bola o čosi vyššia, ale napokon sa sadzba ustálila na 1,77 Sk za jednu osobu za jeden deň. Jednoducho, odpad má budúcnosť - ako životný náklad, ako predmet podnikania, ale i ako námet na seriózne uvažovanie o nakladaní s ním v budúcnosti.
Všetky tieto rozhodnutia sú obsiahnuté v nových VZN - mestských „zákonoch“, ktoré poslanci minulý týždeň podporili svojím hlasovaním. S krátkymi prestávkami na to potrebovali desať pracovných hodín. Napriek cieľavedomému úsiliu sa museli vzdať úmyslu prijať zásady hospodárenia s bytovým fondom. Prišli k záveru, že predložený návrh je zlý, a preto ho stiahli z rokovania. Paradoxne, čím menej obecných bytov - novopostavené nájomné majú osobitný štatút - magistrát spravuje, tým viac je s nimi starostí.
Ako potvrdenie odbornej, predovšetkým legislatívnej náročnosti takejto normy bolo rokovanie o nájomných bytoch v obecnom dome na Námestí M. R. Štefánika (kauza V. Labuda verzus radnica). Poslanci odmietli akceptovať protest okresnej prokuratúry proti jednému VZN a rozhodli sa žiadať stanovisko Generálnej prokuratúry SR. Z pôvodne (v roku 1998) obojstranne v dobrej vôli prijatej dohody sa rozhára komplikovaný a laicky už ani neusledovateľný reťazec súdnych sporov a administratívnych interpretácií.
V konflikte sa ocitli aj dva učiteľské kolektívy materských škôl. Jeden s podporou občianskej petície dôvodil, že škôlka na Ulici Ľ. Podjavorinskej je vhodnejšia pre deti, než škôlka na Gagarinovej ulici, o ktorej zachovaní mestskí poslanci rozhodli pred dvoma mesiacmi. Tento drobný spor sa odohráva na pozadí faktu, že v Topoľčanoch je 330 voľných miest v MŠ. Poslanci potvrdili svoje minulé rozhodnutie a tiež schválili výšku mesačného príspevku na úhradu nákladov na jedného žiačika škôlky - 200 Sk mesačne.