ml., bošiansky rezbár, sa potrápil pri opracovávaní lipového dreva jeden rok. Od marca pracoval denne aj desať či dvanásť hodín. Za najproblematickejšiu postavičku považuje práve malého Ježiška, vyrobil až tri verzie, lebo ani jedna sa mu nezdala byť dosť dobrá. S betlehemom s rozmermi 200 × 120 centimetrov sa Bošany rozlúčili už cez leto, keď ho jezuiti odviezli do Bruselu. Betlehem má reprezentovať celé Slovensko, takže tradičné betlehemské postavičky sú zasadené do prostredia celoslovenských i regionálnych dominánt. Nitrianska katedrála, Kriváň alebo kostolík v Sádku nainštalovali slovenskí rodáci 4. decembra. Výstava, ktorá sa koná pod patronátom bruselského vikariátu a radnice, sa nezaobíde bez sprievodných kultúrnych akcií.
Inauguráciu betlehemu si pozrú aj niektorí Bošanci, hlavne dvadsaťtri členov speváckeho zboru Krédo. Štvorhlasný spevokol si poslednú skúšku programu urobil v utorok, ale dolaďovať budú pod vedením Andrey Gajdošovej ešte aj počas dlhej cesty. V nervóznom očakávaní prebehol nácvik ľudovej svätej omše od bošianskeho rodáka Jozefa Halmu st. Amatérski speváci, ktorí väčšinou nepoznajú noty, sa takto dostanú po prvýkrát do cudziny. „Do Bruselu by mohol ísť ktorýkoľvek slovenský zbor, lebo betlehem reprezentuje celé Slovensko, a preto je pre nás česť, že nás pozvali,“ povedala pani Milka. Nadšenie z cesty sprevádzajú aj obavy. Keďže ide prevažne o seniorov, asi dvadsaťhodinová cesta dá poriadne zabrať telesnej kondícii aj nervom. Strach z opuchnutých nôh alebo stuhnutého chrbta nedáva spávať členom už niekoľko nocí. „Nálada sa rozprúdi hádam až pri Prahe, tam si každý uvedomí, že sme ďaleko od Bošian, sústredí sa na Brusel a zanechá domáce starosti,“ znalecky usudzuje jeden z organizátorov Alexander Bezák. O pokojnom spánku v autobuse však nemôže byť ani reči. „Musím si precvičiť v autobuse francúzske mená, komu sa mám predstaviť. Počítame aj s problémami, mám telefónne čísla všetkých slovenských veľvyslanectiev po celej trase cesty,“ prezradil v „cestovnej horúčke“. Na náhodu nenechal nič, vnuci mu pomohli so zabezpečením detailných plánov a máp mesta z internetu, nachystal si aj podrobný rozpis cesty a miest, ktorými budú prechádzať. Členovia sprievodu pred cestou „pilovali“ francúzske slovíčka zo stručného prehľadu, ktorý pripravili v klube dôchodcov.
Autobus z Bošian si to namieri do Bruselu vrchovato naložený rôznymi darčekmi pre slovenských krajanov. „V Bruseli žije asi 500 Slovákov, my by sme boli radi, keby aspoň 50 z nich sa prišlo na nás pozrieť. Chceme ich pozdraviť slovenskými špecialitami ako sú pagáčiky, štrúdle, oplátky a iné dobroty.“ Chlieb, solčiansky štedrák, pivo, víno a iné regionálne špeciality spolu s typickými bošianskymi kožiarskymi výrobkami ponúknu krajanom po omši.