ia sa snažili narobiť čo najviac hluku, aby tak z chotára vyhnali zlé sily.
Medzi tradičné silvestrovské zvyky patrí na Slovensku kurinovanie alebo aj babenovanie. Že netušíte, čo tie názvy znamenajú? Mládenci, ktorí sa prezliekli za kuriny - baby tancovali na dvoroch a spievali. Ľudia verili, že aký bude začiatok, taký bude i priebeh a koniec roka. Preto obyčajom spätým s príchodom nového roka prikladali veľkú výnimočnosť.
Dnes si môžete vybrať, či budete mať na Silvestra „papučovú kultúru“ pri televíznej obrazovke, alebo sa vyberiete do spoločnosti, do hôr na lyžovačku, prípadne utečiete pred zimou na silvestrovskú dovolenku do krajín, kde je oveľa teplejšie podnebie.
Podľa povier mohol dianie v nadchádzajúcom novom roku ovplyvniť prvý novoročný návštevník domácnosti. Nebol vítaný príchod ženy, chorého alebo starého človeka. Priaznivý návštevník bol ten, kto prišiel hore vodou, čiže proti smeru toku rieky alebo potoka. Veľká pozornosť sa venovala čistote príbytku a osobnej hygiene. Aj strava bývala podriadená rituálnym predpisom. Neodporúčalo sa jedlo z hydiny a zajaca, aby rodinné šťastie či majetok z domu neutiekli ani neuleteli.