BOJNÁ. Po replike slovanského meča, či zvonu sa obci Bojná podarilo získať do svojho múzea ďalší unikátny kúsok. Ide o repliku nálezu prilby z Bojnej, ktorá na istý čas upadla do zabudnutia. O vytvorenie repliky sa zaslúžil milovník histórie z Čiech Tomáš Vlasatý. „Prvýkrát som pána Vlasatého videl na zimnom oživení hradiska, kedy niekoľko ľudí skúšalo prežiť v polozemniciach, ktoré sa vybudovali na hradisku.
Zapáčilo sa mu u nás a s odstupom času sa mi ozval, že vypátral, že sa v Bojnej našla prilba. Zistil som, že Slovenská akadémia vied o tom vie, no tento objav ešte nepublikovala,“ informoval nás starosta obce Jozef Stankovský s tým, že koncom septembra vyjde kniha Bojná II, v ktorej už bude nález publikovaný. Pán Vlasatý navrhol vyhlásiť zbierku na vytvorenie tejto repliky, ktorá by bola potom umiestnená v Archeologickom múzeu Veľkej Moravy v Bojnej.
Našli sa iba štyri prilby
Tomáš Vlasatý sa o prilbe dozvedel od svojho kamaráta z Ruska. Začal pátrať a zistil, že ide o detektorársky nález pravdepodobne z roku 2000. Nález bol nakoniec na aukcii v Nemecku predaný a jediné čo sa zachovalo bola fotografia z aukčnej siene. Po predaji sa po prilbe zľahla zem. Tomáš sa pustil do tohto projektu preto, lebo bol zahalený rúškom tajomstva a snažil sa ho rozlúštiť. Jeden z príbehov o nájdení prilby navyše hovorí, že nálezca bol Čech: „Možno to nie je pravda, ale chcel som sa tým ospravedlniť za Čechov a doniesť ju sem v celej svojej kráse.“Tomáš Vlasatý vytvoril 3D model prilby, na základe ktorého mu darcovia prispeli na vytvorenie repliky.
„Prispeli ľudia z USA, Dánska, Ruska a najväčší finančný dar prišiel z Nemecka. Som rád, že sa tento môj sen podarilo zrealizovať, keďže prilba je podľa mňa jeden z najvýznamnejších nálezov z ranného stredoveku, ktorý bol objavený na Slovensku,“ prezradil Tomáš.Doteraz sa podarilo nájsť iba ďalšie tri podobné prilby. Tá z Bojnej je výnimočná stupňom zachovania, keďže dve prilby, ktoré sa našli v pražskej Stromovke sú v dezolátnom stave a prilba z Gniezdova je podľa Vlasatého zle zrekonštruovaná. Pôvodne sa uvažovalo, že tento typ prilieb pochádza zo 7. až 11. storočia.„No zánikový horizont v Bojnej je datovaný niekde na začiatok 10. storočia, môžeme povedať, že tento typ prilieb bol dominantný na konci 9. a na začiatku 10. storočia. Pomáha nám to spojiť mozaiku nálezov, ktoré sa v Bojnej podarilo nájsť. Bola tu nájdená miniatúra karolínskeho meča, kovania mečových opaskov, ktoré sú pozlátené. Našli sa sekery, kópie, súčasti postroja, fragmenty krúžkovej zbroje.
"Bojná je veľmi nedocenená a mohli by sme ju nazvať slovenskou Trójou."
Tomáš Vlasatý, milovník histórie
Nález dokazuje, že Bojná bola dôležitým strediskom, ktoré nemá na Slovensku obdobu v kontexte Veľkomoravského obdobia. Bojná je v tomto ohľade veľmi nedocenená a mohli by sme ju nazvať slovenskou Trójou,“ povedal Tomáš Vlasatý. Prilba sa skladá z dvoch pologulí, ktoré tvoria zvon spojený vysoko profilovaným pásikom. Obe polovice sú spojené množstvom nitov, čo je typické pre tento typ prilieb. Na spodnom okraji je obvodový pás s nánosníkom v tvare T a držiak krúžkového závesu, ktorý chránil krk a hlavu. Nánosník bol vyrobený z omnoho silnejšieho materiálu. Na prilbe mohlo byť okolo 320 nitov. Rozmery prilieb boli pomerne uniformné mali obvod okolo 57 centimetrov.
Pašovali zbrane?
Prilby sa našli na pomerne veľkom území. Najzápadnejšie nálezy sú z Prahy a najvýchodnejší nález je z Ruska. „Možným strediskom výroby tejto výzbroje je Východofranská ríša. Vyzerá to, ako keby osa nálezov šla vodorovným smerom pozdĺž obchodnej cesty. Preto sa domnievam, že bola výzbroj nelegálne vyvážaná z územia ríše miestnym vládcom a družinám. Franská zbroj bola totižto veľmi žiadaná vďaka svojej kvalite, no jej vývoz bol zakázaný,“ uviedol Vlasatý. Predaj zbraní je zaznamenaný v niekoľkých franských zdrojoch, čo naznačuje, že išlo o pomerne častý jav aj napriek tomu, že bol trestaný smrťou. V Capitulare Bononiense (Karol Veľký – rok 811) sa napríklad píše: Bolo ustanovené, že žiaden biskup, opát, abatyša, farár (rector ecclesiae) ani ochranca kostola (custos ecclesiae) sa nesmie opovážiť predať zbroj alebo meče akémukoľvek cudzincovi, okrem svojich vazalov...