TOPOĽČANY. Zástancovia nosenia detí sa minulý štvrtok prešli ulicami Topoľčian a program Medzinárodného týždňa nosenia detí ukončili na topoľčianskom jarmoku. Mať deti v šatke, či ergonomickom nosiči má podľa účastníčok sprievodu viaceré výhody – okrem vzťahových a zdravotných aj finančné a aj čisto praktické. Rodič s dieťaťom v šatke má nielen voľné roky, ale prejde aj tam, kde sa nedá dostať s kočíkom.
Jediná v obci
Pochod v rámci Medzinárodného týždňa nosenia detí sa konal v Topoľčanoch po prvý raz. Ako nám prezradila spoluorganizátorka pochodu Janka Medová, nosiace mamičky sa začali v našom regióne viac organizovať asi pred rokom.
„Za ten čas sa podľa mňa veľa zmenilo a omnoho viac mamičiek začalo nosiť. Vlastne každá mamička nosí, no niektoré ako my, k tomu majú aj pomôcky ako nosiče a šatky,“ povedala Medová. Aj napriek tomu u niektorých ľudí pôsobí nosiaca mamička ako zjavenie. „Najmä v niektorých obciach je nosenie v šatke úplnou raritou. Ja napríklad bývam v Krušovciach a po obci chodím s dieťaťom v šatke jediná. Viem však o viacerých mamičkách, ktoré nosia doma,“ pokračovala Janka Medová.
Schody sú s kočíkom problém
Podľa vyznávačov nosenia je takýto spôsob prenosu dieťaťa nielen prirodzený, ale aj zdravý, keďže upevňuje vzťah medzi rodičom a dieťaťom. Pri najmenších deťoch vplýva nosenie pozitívne na postavenie bedrových kĺbov. Treba však dávať pozor, že nie je nosič ako nosič.
Správne postavenie bedrových kĺbov nedokážu zaručiť tzv. klokanky, keďže váha dieťaťa spočíva na pohlavných orgánoch a chrbtica sa dostáva do neprirodzeného postavenia. Výhodné je aj to, že sa nosiaci rodič dostane prakticky všade. Napríklad zdolať schody na topoľčianskej pošte, či prejsť cez podchod býva s kočíkom problematické. Šatky a nosiče sú tiež v porovnaní s kočíkmi lacnejšie.
Základný model šatky sa dá kúpiť už od 60 eur, no viaceré mamičky sa nám priznali, že šatiek, či nosičov majú doma niekoľko. „Nie preto, že by sme museli, no nosenie sa nám tak zapáčilo, že nosíme veľmi často a na rôzne príležitosti máme rôzne šatky.“ Mamičky tiež pripomínajú, že nosenie detí nie je zas až taká novinka, ako si mnohí myslia. Prvý kočík bol navrhnutý až v 18. storočí a nosenie detí tu bolo už dávno pred tým. Nosili aj naše babky i prababky. Nosiace mamičky sa stretávajú pravidelne každý druhý štvrtok v mesiaci na podpornej skupine nosiacich a dojčiach mamičiek pod vedením lektorky Kataríny Palušovej. Mrzí ich však, že v Topoľčanoch neexistuje žiadne materské centrum, kde by sa mohli stretávať. Materské, ktoré fungovalo na ulici Československej armády sa presunulo do Prašíc. Vraj kvôli lepším podmienkam.