Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Svetové poháre a kemp v karate

Topoľčiansky Karate klub Kumade na pretekoch v zahraničí.

Kumaďáčky s majstrom sveta a Európy – Rafael Aghayev (Azerbajdžan).Kumaďáčky s majstrom sveta a Európy – Rafael Aghayev (Azerbajdžan). (Zdroj: ARCHÍV KLUBU)

Trénovať a súťažiť na svetovej úrovni, to je cesta, ktorou sa snaží viesť tréner Karate klubu KUMADE Topoľčany Tomáš Kleman svojich zverencov.

Dosiahnuť k najvyšším métam ako je medaila z majstrovstiev Európy alebo sveta je veľmi náročný a dlhodobý proces. Mojich zverencov pripravujem na každý turnaj tak, akoby mali o pár rokov nastúpiť na tatami na kontinentálnom šampionáte. Nie sú to pre mňa „len“ krajská alebo slovenská súťaž. Každá súťaž mi nastavuje zrkadlo mojej práce. Ako reprezentačný tréner som sa za posledné 4 roky zúčastnil všetkých šampionátov majstrovstiev Európy aj sveta od 14 rokov až po seniorov, nevynímajúc Akademické MS, alebo tohoročné Európske akademické hry. Možnosť vidieť najlepších z najlepších z každej krajiny a skúsenosť viesť slovenských reprezentantov mi dáva možnosť naberať nové skúsenosti, ktoré sa snažím vštepovať aj svojím zverencom.

Súčasťou tohto procesu je ale samozrejme aj účasť kumaďákov na prestížnych turnajoch. Jedným z nich bol ešte v máji každoročne navštevovaný svetový pohár Grand Prix Hr. Králové, na ktorom tento rok úspešne skončili družstvo kata junioriek na striebornej priečke a v kumite junioriek na bronzovej priečke. V jednotlivcoch kumite sa najviac darilo Emme Podobovej a Monike Krošlákovej, ktoré skončili zhodne na 4. mieste vo svojich kategóriách.

Druhou veľkou previerkou bol svetový kemp organizovaný Svetovou federáciou karate – WKF, ktorého súčasťou bol aj svetový pohár mládeže, ktorý sa konal v chorvátskom UMAGU na začiatku prázdnin. Nomináciu na akciu dostali E. Podobová , Katarína Langová a M. Krošláková za celoročné úspechy a snahu v príprave. Možnosť trénovať s majstrami sveta a Európy je pre mládež veľkou motiváciou a dievčatá sa v rámci tréningov nestratili vo svetovej konkurencii. Kempu sa zúčastnilo vyše 800 pretekárov z 52 krajín celého sveta, okrem krajín Európy to boli napr.: Venezuela, USA, Spojené Arabské emiráty, India, HongKong, Brazília, Austrália... Aj keď medaila na turnaji by bola skvelým výsledkom, cieľom akcie bolo ukázať dievčatám trendy vo svetovom karate. Skúsenosti a pozitívne zážitky z tejto akcie určite pomôžu dievčatám a následne aj celému klubu v ďalšom raste. V lete KUMADE ešte absolvovalo vlastné klubové sústredenie v Tesároch, na ktorom sme do tréningového procesu ihneď zapojili informácie z Umagu pre všetkých zverencov. Sezóna sa nám už rozbehla a verím, že tento rok znovu posunieme naše karate o krok vpred.