REGIÓN. Počas minulotýždňovej celoslovenskej dopravno-osvetovej akcie Deň bielej palice nedalo prednosť nevidiacim 19,5 % áut. Najzodpovednejší vodiči boli v Trenčianskom kraji, kde nezastavilo iba 13% vodičov. Najhoršie skončil Prešovský kraj (29%).
V Partizánskom z celkového počtu 140 áut nezastavilo 17 a v Bánovciach zo 158 áut nezastavilo 22. V Topoľčanoch bol počet otestovaných vodičov skôr symbolický. Z jedenástich áut nezastavili tri. Celoslovenská akcia sa konala v piatok 14. októbra v 49 mestách na 57 priechodoch pre chodcov. Figuranti – aktívni používatelia bielej palice signalizovali vôľu prejsť na opačnú stranu cesty, pričom niekoľko desiatok metrov za nimi stáli policajné hliadky.
Tie vodičov, ktorí nevidiacemu chodcovi nedali prednosť, poučili o priestupku a odovzdali im informačný leták s vysvetlením funkcie bielej palice. Cieľom akcie je upozorniť na skupinu chodcov so zrakovým postihnutím, ktorých zákon o cestnej premávke špeciálne vymedzuje ako tých, voči ktorým je vodič povinný dbať na zvýšenú opatrnosť. Ale ten, kto spoza volantu vidí na priechode chodca s bielou palicou v ruke po prvý raz, môže ľahko prísť do rozpakov a nevie čo má robiť. Trúbiť? Gestikulovať? Blikať svetlami? Ani jedna z možností nie je správna, keďže trúbenie je vnímané ako výstraha pred potenciálnym nebezpečenstvom a gestikuláciu či blikanie nevidiaci, pochopiteľne, nevidí. Najjednoduchšie je, keď sa vodič ozve nevidiacemu hlasom.Preto by sa mohla dostať téma signalizácie bielou palicou do výučbových materiálov autoškôl a aj do záverečných testov.