PARTIZÁNSKE. V utorok 15. novembra udelil primátor mesta Partizánske trinástim mužom a ženám ocenenie za prínos pri rozvoji mesta v Panoramatickom 3D kine počas slávnostného zasadnutia mestského zastupiteľstva.
Cenu za dlhoročnú aktívnu prácu v mimovládnych organizáciách si prevzala Eva Nahálková, ktorá od roku 2004 pôsobí v speváckom súbore JESEŇ pri Jednote dôchodcov Slovenska v Partizánskom. Popri nácvikoch a účinkovaní v súbore organizuje aj jeho vystúpenia nielen v rámci mesta a okresu, ale aj po celom Slovensku. V roku 2004 sa tiež stala členkou Miestneho odboru Matice slovenskej v Partizánskom, v ktorom vykonáva od roku 2008 funkciu predsedníčky.
Emil Farbiak si odniesol ocenenie za dlhoročný prínos v oblasti kultúrneho, umeleckého, duchovného a spoločenského života. Farbiak je vedúcim spevácko-dramatického súboru JESEŇ a je autorom desiatok vlastných textov piesní. Do repertoáru súboru uviedol, nacvičil a aj textovo upravil prevažnú časť z 530 známych i nových národných, ľudových i sakrálnych piesní.
Peter Múčka dostal ocenenie za osobitný spoločenský prínos a angažovanosť v oblasti histórie a kultúry nášho mesta a regiónu. Tridsať rokov pôsobil v školstve, z toho sedemnásť na pozícii riaditeľa školy vo Veľkých Bieliciach, zvyšných desať rokov na mestskom úrade ako zástupca prednostu a referenta pre mestské zastupiteľstvo a mestskú radu. Múčka je tiež autorom monografie Veľké Bielice – história a súčasnosť, výstavy Naše Bielice, spoluautorom knihy Kanonické vizitácie Cirkvi vo Veľkých Bieliciach v 18. a 19.storočí. V roku 2006 knižne spracoval históriu bielického futbalu. Je autorom stálej expozície Tehla – stavebný materiál štyroch prírodných živlov, ktorá je umiestnená vo Vodnom hrade Šimonovany.
Za dlhoročný prínos v oblasti kultúrneho, umeleckého a spoločenského života ocenil primátor herečku a speváčku Máriu Velšicovú, ktorá účinkovala vo viacerých filmoch, s jej menom sa spája dobrá zábava, ktorú vždy vytvárala svojimi vystúpeniami hlavne v legendárnom bratislavskom kabarete Tatra revue. Za celoživotné pôsobenie v oblasti umenia a humoru pre niekoľko generácií obyvateľov Bratislavy získala titul Senior roka.
Daniel Kollár, zakladateľ spoločnosti ČSOB Leasing dostal ocenenie za transformáciu a aplikovanie inovatívnych metód v bankovníctve.
Za svojho zosnulého otca Antona Podmaníka si prevzal ocenenie jeho syn Mário Podmaník. Podmaník bol od roku 1989 riaditeľom Technických služieb mesta Partizánske a od roku 2000 po zmene organizácie z príspevkovej na spoločnosť s ručením obmedzeným, sa stal jej konateľom. Anton Podmaník je autorom a aj projektantom mnohých stavieb v meste Partizánske.
Alicu Šuhajdovú ocenili in memoriam za dlhoročnú a obetavú prácu v školských službách a mimovládnych organizáciách. Mimoriadne úspechy dosiahla vo výchove detí predškolského veku, ktorým za vyše 40 rokov práce venovala množstvo času a lásky.
Bývalý riaditeľ Združených služieb mesta Partizánske Jozef Beňo dostal ocenenie za prínos pri rozvoji nových inovatívnych služieb v meste a regióne. V roku 2004 založil Združenie pestovateľských páleníc na Slovensku a dvanásť rokov bol jeho predsedom. Z jeho iniciatívy vznikol Rád rytierov slovenského destilátu, ktorého úlohou je robiť osvetu kultivovaného používania kvalitných destilátov.
Janu Steenbergen Kajabovú ocenilo Partizánske za inovatívne metódy a zviditeľnenie SR v oblasti ekológie a životného prostredia v medzinárodnom meradle. Projektovala veľkú paletu projektov – prístavy, mosty, vysokorýchlostné železnice, hrádze ale aj prípravy na veľkoplošné zástavy územia, podzemná infraštruktúra, tunely, aqua-dukty, izolácie, správa skládok odpadu a iné. Tieto projekty sa nachádzajú zväčša v Holandsku.
Za dlhoročný obetavý a ľudský prístup v oblasti zdravotníctva ocenili bývalého lekára a riaditeľa partizánskej nemocnice Karola Tomana. Dlhodobo bol v meste jediným rádiológom a spadali pod neho všetky RTG v meste, zubný i veľký štítkovač vrátane celej nemocnice a navyše pomáhal slúžiť aj na záchrannej službe.
Za dlhoročný prínos a obetavý prístup v sociálnej oblasti dostal ocenenie Ivan Lazarčík, ktorý je zakladajúcim členom Kardioklubu. V roku 2001 bol zvolený za predsedu okresnej organizácie Zväzu postihnutých civilizačnými chorobami.
Za športovú a trénerskú reprezentáciu mesta, Slovenska a Československa v hádzanej dostala ocenenie Mária Končeková. Reprezentovala ČSSR v 125 medzištátnych zápasoch. Jej najväčším úspechom je 5. miesto na Olympijských hrách v Moskve v roku 1980 a 4. miesto na Majstrovstvách sveta v Československu.
Zuzana Sládečková, pedagogička hudobného oddelenia na Základnej umeleckej škole v Partizánskom dostala ocenenie za dlhoročný prínos v oblasti kultúrneho, umeleckého, duchovného a spoločenského života.