Počasie zasiahlo aj študentov. V takejto zime by ste sa učiť nechceli

Problémom je zastaralá budova školy.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR)

BÁNOVCE. Pri teplote osem stupňov Celzia absolvovali v pondelok 9. januára odborné praktické vyučovanie v dielňach žiaci Strednej odbornej školy (SOŠ) strojníckej v Bánovciach nad Bebravou. Upozornili na to rodičia detí. Vedenie vzdelávacej inštitúcie o probléme s nízkou teplotou vie, problémom je podľa neho zastaraná budova. Škola prijala aj opatrenia. Podľa vyjadrenia Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) mali problémy s nízkou teplotou i ďalšie dve školy v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, konkrétne tie v Handlovej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Je tam zima, musíme byť naobliekaní, v dielňach na strojoch sa nedá robiť, stroje sú studené. V učebni je tiež chladno, tak sme poobliekaní,“ povedal jeden zo študentov školy, podľa ktorého sa kúri, len dielňa je veľký priestor a nevykúri sa dostatočne. Jeho slová potvrdil aj jeho spolužiak, ktorý študuje odbor programátor obrábacích a zváracích strojov. „Zima tam je obrovská, nikto to veľmi nerieši. Majstri o tom vedia,“ podotkol.

„Vieme o tom, že v dielňach odborného výcviku sú nevyhovujúce podmienky, pretože budova je zastaralá,“ uviedla zástupkyňa riaditeľa pre odborný výcvik Zuzana Tomová. Škola sa podľa jej ďalších slov v súčasnosti snaží pripravovať v spolupráci so svojím zriaďovateľom projekt na komplexnú rekonštrukciu dielní. „Mrzí nás, že sa rodičia najprv neobrátili na nás. Nastúpili sme po vianočných prázdninách a dielne boli, bohužiaľ, len temperované,“ poznamenala.

SkryťVypnúť reklamu

Vedenie školy prijalo v súvislosti so vzniknutou situáciou aj opatrenia. „Žiaci mali v pondelok (9.1.) vyučovanie ukončené skôr, utorok (10.1.) bol zabezpečený pre celú školu výchovný koncert a dnes bolo vyučovanie uskutočnené v náhradných učebniach,“ priblížila Tomová. Ako podčiarkla, škola sa tento problém snaží riešiť.
„Žiaľbohu, je veľká arktická zima. Dúfame, že v blízkej budúcnosti povolia tieto nízke teploty, ktoré robia neplechu, myslím si, aj niekde inde,“ uzavrela.

TSK vníma ako jednu z možností zrekonštruovať dielne SOŠ strojníckej v Bánovciach nad Bebravou z finančných prostriedkov Integrovaného regionálneho operačného programu, reagovala poverená vedúca oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK Veronika Rezáková. „Projekt Budovanie centra odbornej prípravy pre automobilový priemysel v SOŠ strojnícka je zahrnutý v Zásobníku projektových zámerov TSK na roky 2014 2020 v rozsahu rekonštrukcie objektu dielní odborného výcviku a ich technického vybavenia modernými diagnostickými, opravárenskými a servisnými zariadeniami a vybudovania školiaceho CNC pracoviska,“ konkretizovala.

SkryťVypnúť reklamu

Podobná situácia ako v bánovskej škole sa podľa Rezákovej vyskytla aj na SOŠ a gymnáziu v Handlovej. „Na SOŠ Handlová bol problém s poruchou čidla na kotle, ktorý je už v súčasnosti odstránený a v škole sa kúri v štandardnom rozsahu. Škola robí všetko pre to, aby v čo najkratšom možnom čase zabezpečila požadovanú teplotu v priestoroch, kde sa vyučuje. Žiaci boli z teplotne nevyhovujúcich priestorov presťahovaní do iných učební, učí sa tam podľa bežného rozvrhu,“ priblížila.

Na Gymnáziu v Handlovej na Lipovej ulici eviduje TSK zase problém s nefunkčným kotlom. „Škola však zabezpečuje vykurovanie priestorov druhým kotlom a vyučovanie prebieha podľa bežného rozvrhu za normálnych podmienok,“ dodala Rezáková.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 422
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 797
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 607
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 783
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 512
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 423
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 725
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

V hre je aj až päťročný zákaz vstupu na štadión.


Ilustračné foto.

Pri vyučovaní pomáha učiteľom aj žiakom.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Dušan "DUSSKY" Vlnka

Je rocková, má grády. Vypočujte si ju priamo v článku.


1

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu