Vikingovia v posledných desaťročiach zažívajú renesanciu. Môžeme sa s nimi stretnúť na stránkach kníh a časopisov, na plátnach kín, obrazovkách televízorov či počítačov. Točia sa o nich filmy, seriály a dokonca sa dostali aj do animovaných rozprávok pre deti.
Je na mieste otázka, čím si Vikingovia zaslúžili túto pozornosť, čomu za ňu vďačia? Svoju úlohu tu určite zohral dlhodobo budovaný obraz Vikingov ako telesne mohutných, nemilosrdných, hrubých, krvilačných barbarov s dlhými bradami a v rohatých prilbách. Veľmi atraktívny je aj svet vikingských bohov so všetkými obrami, vílami, príšerami a podobnými nadprirodzenými stvoreniami. Je faktom, že títo severania, ľudia pochádzajúci z dnešného Švédska, Nórska a Dánska, zanechali v Európe dobre zreteľnú stopu, ktorá sa v mnohých sférach ťahá až dodnes. Boli to výborní bojovníci, skúsení obchodníci a remeselníci, ale aj milovníci legiend a príbehov, statoční moreplavci a objavitelia. Zanechali nám množstvo archeologických nálezov najrôznejšieho zamerania po celej Európe aj mimo nej, zanechali nám svoju mytológiu, piesne a ságy, niektoré slová z ich jazyka sa dodnes používajú v bežnej reči. Na druhej strane sa však o nich šíri aj veľa poloprávd, ba aj čistých nezmyslov. Medzi ne patrí napríklad tvrdenie, že Vikingovia v boji nosili prilby s rohami a tiež neboli takí barbari, ako sa o nich hovorí.
V snahe priniesť pravdivejší obraz o Vikingoch Tribečské múzeum v Topoľčanoch pre školskú mládež pripravilo prezentačné podujatie s tvorivou dielňou. Pútavým rozprávaním doplneným rôznymi exponátmi a ilustračným materiálom sa deti dozvedia rôzne skutočnosti o ich každodennom živote, stravovaní, viere, bojových ťaženiach a objavoch.
Na návštevníkov čaká aj ukážka rep-lík originálnych vikingských predmetov, ako sú zbrane, zbroj, domáce náčinie alebo odev. Prezentačnú časť podujatia doplnia rôzne tvorivé aktivity. Deti si môžu vyrobiť vlastnú malú vikingskú loď alebo štít, prípadne si prepísať svoje meno alebo iné slová do skutočnej vikingskej abecedy – futharku.
Pripravená je aj autentická ukážka tkania ozdobných stúh, omaľovánky, vedomostný kvíz, tajnička a pre malých nádejných moreplavcov spoločenská hra „Objav nový svet!“. Podujatie potrvá do 3. marca.
ONDREJ GODÁL