TOPOĽČANY. Roku 1942 sa v Topoľčanoch za pôsobenia dekana-farára a pápežského preláta Msgr. Antona Richtera, uskutočnila veľká obnova farského kostola Nanebovzatia Panny Márie. Jej súčasťou bolo aj vymaľovanie fresiek na klenbách kostola. Autorom fresiek sa stal nitriansky rodák maliar Edmund Massányi.
Výzdoba bola autorom poňatá monumentálne nielen po stránke obsahovej ale i plošnej, keďže autor dostal na svoju realizáciu niekoľko sto metrov štvorcových.
Edmund Massányi v spolupráci s vtedajším topoľčianskym dekanom Msgr. Antonom Richterom vytvoril fresky v hlbokom umeleckom a vieroučnom súlade. Na začiatku, hneď pri vstupe do chrámu, je freska Krista pred Pilátom, ktorá svojou atmosférou, myšlienkou a výrazovými prostriedkami pripomína skôr tvorbu vrcholného baroka s čiastočnými prvkami renesancie ako slovenskú medzivojnovú modernu.
Massányi tu použil menšiu paletu farieb, no i napriek tomu je výpovedná hodnota fresky takmer dokonalá. Topoľčianske fresky patria isto k vrcholnej freskovej tvorbe akademického maliara Edmunda Massányiho. Pod freskou Krista pred Pilátom je štítok s textom ANNO DOMINI MCMXLII EDMUND MASSANYI.
Kristove zmŕtvychvstanie a vykúpenie následne prináša prostredná freska s plejádou svätých a očistením duší v očistci. Túto prostrednú fresku akoby podopierali dolu po bokoch 4 evanjelisti, ktorí svojimi evanjeliami pomohli tvoriť cirkev, pomohli vytvoriť celú plejádu svätcov. Tretia freska vpredu nad hlavným oltárom predstavuje nanebovzatie Panny Márie. Na vrchole fresky tróni Svätá Trojica. Freska je naozaj dynamická, noha jedného adorujúceho anjela je mimo rám fresky, akoby anjel vystupoval zo zeme, akoby vychádzal od ľudí, od hriešnikov. Akoby spájal náš hriešny svet s Bohom Otcom, Synom i Duchom Svätým. Čiže na počiatku bola Kristova smrť a jeho zmŕtvychvstanie a na konci vzkriesenie človeka a jeho príchod k Bohu. Ako je prvá freska smutná, tak je naopak posledná freska živá a radostná. Myšlienkový sled fresiek je naozaj dokonalý a pritom jednoduchý.
Edmund Massányi vymaľoval aj novopostavený farský kostol sv. Michala Archanjela v Urminciach.
Výrazne sa tiež podieľal v rokoch 1940 – 1941 na novodobej freskovej výzdobe piaristického kostola sv. Ladislava v Nitre s tématikou Dejiny kresťanstva Nitry. I samotné okolie Nitry ako kostoly v Kyneku, vo Veľkom Záluží a na Chrenovej sú poznačené jeho tvorbou.
V roku 1946 akademický maliar spolu so spolupracovníkmi vykonal obnovu a novú výzdobu rímsko-katolíckeho kostola v Chynoranoch.
Diela maliara sú zastúpené aj v impozantnom chráme v Šuranoch. V Považskej Bystrici zanechal monumentálnu fresku v kostole Navštívenia Panny Márie, kde zobrazil jeho zasvätenie. Túto fresku maľoval vraj dva roky. V roku 1941 tvoril tiež v Ružomberku vo farskom kostole sv. Ondreja.
Akademický maliar Edmund Massányi bol donedávna dosť zaznávaný, hoci jeho tvorba je široká a bohatá, nebol len autorom fresiek, ale aj autorom sakrálnej tvorby. Jeho obrazy sa nachádzajú vo všetkých významných slovenských galériách. Bol tiež autorom ilustrácií k niekoľkým desiatkam kníh a príležitostných plagátov.
MIROSLAV GULIKA