CHYNORANY. Niekoľko desiatok druhov drevín, húb, mäkkýšov, motýľov, vtákov, ale i rôzne druhy cicavcov sa nachádzajú v štátnej prírodnej rezervácii Chynoriansky luh v katastri obce Chynorany v okrese Partizánske. Vzhľadom na svoju polohu je najsevernejšie položeným zvyškom pôvodne súvislých lužných lesov.
„Chynoriansky luh je známy nie tými stromami, jaseňmi, dubmi, ale najmä medvedím cesnakom. Luh bol voľakedy pre našich občanov bývajúcich v tejto starej časti obce rozdelený na určité parcely a každý tam bol vlastníkom,“ priblížil obyvateľ Chynorian, 76-ročný Marián Gajdoš, podľa ktorého je tento háj najväčšou prírodnou raritou na okolí.
Drevo z Chynorianskeho luhu, ako ďalej ozrejmil, používali obyvatelia na výrobu náradia na obáranie prasiatka, alebo sa z neho robili krosná. „Ja som dokonca počul, že toto drevo sa vyvážalo až do Hamburgu na stavbu lodí. Tým bol výnimočný, že také vzácne tvrdé odolné drevo sa používalo na výrobu lodí,“ doplnil.
V háji tiež rástlo viacero liečivých rastlín. „Poznali to ženy, ktoré blízko bývali, a tým ženám, ktoré sa dobre vyznali v bylinkách, hovorili vedmy. A koncu dediny pri luhu zase hovorili bosorácky koniec. Tieto ženy však neboli bosorky, ale poznali liečivú silu rastlín, s nimi potom pomáhali blízkym, rodine či iným,“ vysvetlil Gajdoš.
Okrem drevín a menších živočíchov sa v štátnej prírodnej rezervácii pravidelne vyskytujú i srnky, líška, zajac, plch, kuna, objavil sa tam i bocian čierny. „Asi sa zvieratká na tom medveďom cesnaku liečia. Ja si myslím, že je to pre nich životodarná kúra. Oni prírode ro-zumejú lepšie ako my,“ dodal Gajdoš.
Chynoriansky luh vyhlásili za štátnu prírodnú rezerváciu 1. júla 1981, dôvodom pre tento krok bola ochrana posledných zvyškov lužných lesov.
Štátna prírodná rezervácia sa rozkladá na ploche 44 hektárov a je posledným zvyškom lužného lesa na hornej Nitre s typickým charakterom tvrdého luhu a významným biotopom rastlinstva a živočíšstva. Len vtákov v ňom žije vyše 40 druhov. Nachádzajú sa tam však aj vyše storočné duby, jasene a bresty s obvodom kmeňa nad 300 centimetrov.