TOPOĽČANY. Mrazivé počasie dolieha azda najviac na ľudí, ktorí sa ocitli bez strechy nad hlavou. Aj preto sa rozhodlo mesto tento rok otvoriť nocľaháreň za menej prísnejších podmienok ako zvyčajne. Ako nám prezradil riaditeľ územného spolku SČK v Topoľčanoch Andrej Barborka, nocľaháreň je otvorená od decembra minulého roka.
S potvrdením od mestského úradu dostanú polievku
„Skrátene tieto priestory síce nazývame nocľahárňou, no ide skôr o humanitárnu intervenciu pre ľudí bez domova v súvislosti s nepriaznivými poveternostnými podmienkami.“
Je otvorená od 19.00 do 7.00. Následne ju musia všetci klienti zariadenia opustiť, no cez obed sa majú možnosť v jej priestoroch naobedovať. Slovenský červený kríž Územný spolok Topoľčany totižto v spolupráci s mestom zabezpečuje vydávanie teplých polievok pre ľudí v núdzi.
„Na obedy chodí asi 20 ľudí, ktorí majú potvrdenie od mestského úradu, na základe ktorého im polievku vydáme,“ dodal Barborka.
V zariadení sa v súčasnosti nachádza asi 10 ľudí, pričom jeho kapacita je naplnená. Ak tu niekto chce prespať, musí sa slušne správať, nebyť pod vplyvom alkoholu a nedoniesť nevhodné látky. „Ak človek v núdzi splní tieto základné podmienky, nemáme problém ho prichýliť,“ povedal Andrej Barborka.
Našli zodpovedného správcu, ktorý je tiež bez domova
V rámci spolupráce s Komunitou sv. Egídia sa zabezpečili pre bezdomovcov posteľné obliečky. Červený kríž dodal z vlastnej zberne šatstva, ktorá sa nachádza v Bánovciach teplé oblečenie. Podobne sa podarilo získať aj hygienické a čistiace prostriedky.
Aj keď v každej komunite ľudí sa vyskytnú škriepky, riaditeľ SČK je zatiaľ s fungovaním nocľahárne spokojný: „Máme tu veľmi dobrého správcu, pána, ktorý v tomto čase nemá bývanie a veľmi zodpovedne sa postavil k svojej úlohe. Spolupracuje s nami, zamestnancami mestského úradu a terénnymi pracovníkmi a zabezpečuje tu pokoj a poriadok.“
Pán Chrenko býval v azylovom dome na ulici Pod Kalváriou, no po jeho zrušení sa aj on ocitol bez strechy nad hlavou. Keďže boli do nocľahárne umiestňovaní v prvom rade ľudia z tohto zrušeného zariadenia, Červený kríž si ho ako správcu vytipoval kvôli jeho nekonfliktnosti a zodpovednosti. Režim v nocľahárni má pevne v rukách, dohliada na poriadok a aj na ľudí, ktorí v nej prespávajú.
Pán Chrenko sa nám zdôveril, že už má premyslené, kde sa po zatvorení nocľahárne na konci februára poberie: „Som už dôchodca a ja sa nestratím... Chcel by som však aj touto cestou poďakovať pánu Barborkovi, pani Kováčikovej a primátorovi za to, že máme kde bývať...“