TOPOĽČANY. Počasie ovocinárom v januári opäť neprialo. Kvôli veľkým januárovým mrazom prišli o jednu celú generáciu mladých stromčekov.
„Na starších stromoch veľké škody nepozorujeme, no mladé výsadby nedopadli dobre. Jablone, ktoré sme vysadili na jeseň, sú poškodené, slivky čo sme vysadili v roku 2015 dopadli tak isto,“ prezradil nám ovocinár Fructopu Mário Sulák s tým, že priame škody na úrode sa zatiaľ neočakávajú.
Mladé jablone by totižto začali rodiť až o rok a plnú úrodnosť by dosiali až od štvrtého roku. Na slivkách by bola úroda 2-3 kilá na stromček, zatiaľ čo dospelé stromy rodia aj 50 kg plodov.
Ovocinárom sa však o nejaký ten rok oneskorí úroda z novej výsadby, keďže stromčeky budú musieť razantne zostrihať. „Dúfame však, že nezmrznú úplne. Ďalšie problémy nám môžu spôsobiť ešte choroby, keďže sú stromy v strese. Je to ako s omrzlinami u človeka,“ dodal Sulák.
Po minuloročnom katastrofálnom roku, kedy 90% úrody zničili aprílové mrazy, by tento rok mohol byť celkom dobrý. Stromy si oddýchli, čo by sa mohlo priamo prejaviť na kvalite úrody.
Minulý rok bol dosť zlý, keďže podobné mrazy zažili ovocinári až v roku 2007. „Museli sme prejsť do provizórneho režimu, menej sa striekalo a hnojilo. Väčšina pozberaných jabĺk sa využila na spracovanie do štiav, lebo aj ich kvalita nebola vysoká,“ dodal Sulák.
Menším ovocinárom sa proti mrazom bojuje len veľmi ťažko. Za posledných šesť rokov zažili mrazy štyrikrát. Protimrazové opatrenia sú totižto veľmi drahé a môžu si ich dovoliť iba bohatšie firmy.
Napríklad vrtuľník, ktorý sme si objednali asi pred piatimi rokmi, sa u nás neosvedčil. Pokiaľ je vrstva chladného vzduchu vysoká, tak vám nepomôže, keďže vrtuľník by mal tlačiť teplejší vzduch dole. Existujú aj sviečky, ktoré sa dajú rozložiť po sade... Jedna vydrží horieť asi desať hodín. Ak však máte 5 mrazivých dní po sebe, je takéto opatrenie tiež neefektívne,“ dodal Sulák.