V regionálnom derby body pre Šaľu

Ani v treťom vzájomnom dueli tohto ročníka hádzanárskej extraligy mužov Topoľčanci proti Šaľanom neuspeli.

Šaľa doma porazila Topoľčany.(Zdroj: MILAN POSPIŠ)

Šaľa – Topoľčany 29:25 (18:12)

V dohrávke 1. kola nadstavby mali domáci v nohách náročný víťazný duel osemfinále Challenge cupu so švajčiarskym St. Gallenom, kým hostia oddychovali. Vstup do regionálneho derby mali zásluhou legionára Ivanytsiu lepší hostia, ale najlepší strelec domácich Šulc okamžite vyrovnal. Hostia ešte vyhrávali 1:2 a 2:3 po góloch Urbana a Cigáňa, ale to bolo ich posledné vedenie v zápase. HKM po presnom zásahu Polakoviča vyrovnal a gólový projektil Šulca v 9. minúte (v I. polčase strelil päť gólov) dostal Šaľu po prvýkrát do vedenia - 4:3. Hostia sa nechceli zmieriť so šalianskym vedením a v 11. minúte vyrovnali Ivanytsiom (5:5). V domácom kolektíve sa rozchytal reprezentačný brankár Žernovič (zatienil výkonom oboch brankárov Topoľčian), na druhej strane Szapu vsietil tri rýchle góly, ďalší pridal Polakovič a v 15. minúte viedol HKM už 9:5. Hosťom sa občas podarilo stiahnuť náskok domácich na rozdiel dvoch gólov (10:8, 12:10), ale Šaľania mali navrch. V 24. minúte dokonca zaznamenal gól cez celé ihrisko aj brankár Žernovič. Agro ešte znížilo Žilinčíkom na 13:11, ale záverečných päť minút prehralo v pomere 5:1. Keď v 30. minúte premenil Melnyk pokutový hod a výšil na 18:12, zdalo sa byť o osude duelu rozhodnuté.
Nebola to však pravda. V úvode ešte domáci v 32. minúte zvýšili Guzym na 21:14, ale Agro ešte nezložilo zbrane. Dokonale využilo slabšie chvíľky domácich v rozohrávke a najmä diery v defenzíve a razom bolo po viacerých góloch Cigáňa (po obrátke strelil 5 gólov) a Ivanytsiu v 44. minúte vyrovnané - 22:22! Skúsení harcovníci v domácom kolektíve však zabojovali a po góloch Szapuho, Polakoviča a Dudáša, ako aj výborných zákrokoch Žernoviča, odskočili opäť svojmu súperovi v 50. minúte na rozdiel štyroch gólov (26:22). Snaha hostí o zvrat síce ešte priniesla zásluhou strelecky disponovaného Cigáňa zníženie náskoku HKM (26:24), ale domáci, ktorí nastúpili k dôležitému duelu bez zranených hráčov Fabiána, Mažára a Perczeho, už svoje zaslúžené víťazstvo z rúk nepustili a vyhrali rovnakým rozdielom ako prvý duel v Šali (34:30). Spokojné bolo aj obecenstvo nielen zo zisku bodov, ale aj výbornej úrovne regionálneho derby, na čom majú svoj podiel obaja súperi. V topoľčianskom drese podal v druhom polčase výborný výkon mladý brankár Adam Králik.

Rozhodovali Čanda a Brunovský, pok. hody: 3/3 - 4/4, vylúčení: 2 - 3, 500 divákov. HK AGRO: Javorček, A. Králik – J. Briatka 1, Klačanský 2/2, Michalka, 4, Ivanytsia 5, Miženko, Ivanov 1, Cigáň 7/4, Hlinka, Adamčík 1, Jadroň, Ďurček, M. Urban 1, Žilinčík 3, Kucher, tréner P. Farář.

Pavel Farář (tréner): V úvodných dvadsiatich minútach sa hráčom ešte ako tak darilo držať taktické pokyny, a držali sme tak vyrovnaný priebeh zápasu. Záver prvého polčasu sme ale nezvládli hlavne v defenzívnej činnosti a k tomu sa pridalo aj zopár nepremenených šancí, a tak do polčasu si súper vytvoril šesťgólový náskok. Cez prestávku musel v šatni nastať dôraznejší pohovor. Vstup do druhého polčasu nám vyšiel perfektne, keď sme do 45. minúty dokázali vyrovnať stav stretnutia na 22:22. Dokonca sme mohli zápas zvrátiť na našu stranu, ale opäť sme sa nevyvarovali netaktických chýb a veľkou nedisciplinovanosťou sme sa dopúšťali chýb najmä v útočnej fáze. Skúsenejší súper tieto naše chyby dokázal veľmi rýchlo využiť, odskočil na štvorgólový rozdiel a víťazstvo si už postrážil. Body sme zo Šale nepriviezli, a preto sa teraz musíme rýchlo skoncentrovať na sobotu, aby sme proti Novým Zámkom bodovali naplno. Musíme ale vylepšiť niektoré fázy v zápase, pretože hráči ešte stále nie sú schopní podať plnohodnotný výkon počas celého stretnutia.

Najbližší domáci zápas odohrajú Topoľčany už zajtra, na domácej palubovke od 18.00 hod. hostia Nové Zámky.

(JOZEF SKLENÁR, JAŠ)

1. Jadrové vŕtanie je zárukou rýchlosti, presnosti a bezprašnosti
  2. Križovatka kultúr Maroko: Dobrodružné cesty naprieč krajinou
  3. Úspešní Slováci radia: Presadiť sa dá vždy, snívať nestačí
  4. Anketa: Čo je pre Slovákov dôležité pri nákupoch?