TOPOĽČANY. Človek so štyrmi očami, siamské dvojčatá, žena tučniak, muž s vlčím syndrómom či fúzatá žena predstavujú len zlomok exponátov z putovnej výstavy Zvláštni ľudia, ktorú od 6. marca môže vidieť verejnosť v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch.
Niektorí handicap prijali, iní sa s ním nezmierili
Na výstave je prezentovaných 25 voskových napodobenín ľudí s fyzickými anomáliami, ktoré sú vernými kópiami v minulosti skutočne žijúcich ľudí. Výstava približuje ľudí, ktorých postihnutie pre jedných bolo prekliatím, pre druhých sa stalo zdrojom obživy a sebarealizácie.
Jedinci svojím zovňajškom výrazne vystupujúci z davu bežných ľudí neboli v minulosti, a nie sú ani v súčasnosti zriedkavým javom. Spoločnosť sa ľudí s rôznym fyzickým postihnutím stránila, zároveň ju zvláštnosti ich zovňajšku aj priťahovali. Postihnutí ľudia často našli neskutočnú silu a odhodlanie vzoprieť sa svojmu neľahkému osudu a určitým spôsobom sa zaradiť do spoločnosti.
Niektorí z nich svoje telesné anomálie využili v snahe byť rešpektovaní a uznávaní. Svoj nezvyčajný vzhľad predvádzali okoliu ako jedinečný dar, ako niečo mimoriadne. Uplatnenie nachádzali v panoptikách a cirkusoch, kde sa veľakrát naučili i neuveriteľným kúskom vzbudzujúcim obdiv a reš-pekt. Vďaka svojim telesným osobitostiam dostali príležitosť účinkovať aj vo filmoch. Niektorí jedinci sa však so svojím hendikepom nikdy nezmierili, považovali ho za krutý osud a ukončili svoj život samovraždou. Telesne postihnutí ľudia sa svojou inakosťou stávali aj objektom záujmu vedcov. Vďaka tomu môžeme dnes vidieť ich fotografie a modely v rôznych antropologických a prírodovedných múzeách sveta.
Pri tvorbe figurín použili aj ľudské vlasy
Na základe rôznych dobových prameňov vytvoril tím odborníkov v Antropologickom múzeu v Petrohrade unikátny súbor voskových figurín – napodobenín ľudí, ktorí sa preslávili svojím zdeformovaným zovňajškom. Pri ich tvorbe boli použité lekárske očné a zubné implantáty a pravé ľudské vlasy, vďaka čomu figuríny pôsobia neskutočne živým dojmom.
Uvedená kolekcia voskových figurín precestovala mnohé krajiny Európy, vrátane Slovenska a všade sa stretla s veľkým záujmom. Svojím zameraním nepredstavuje len strohú ukážku vrodených anomálií ľudského tela, ale približuje aj osudy ľudí, ktorí sa so svojím postihnutím dokázali úspešne vyrovnať. Pozornosť návštevníkov určite vzbudí napodobenina Fjodora Jevtichewa, ktorý sa narodil v 19. storočí v Petrohrade. Keďže bol celý obrastený srsťou, putoval s rôznymi cirkusmi ako psí alebo vlčí muž. Počas svojich pobytov v zahraničí sa naučil aj mnohé jazyky. Bol veľmi vzdelaný a sčítaný, zhromaždil množstvo literatúry, ktorá tvorila základ verejnej knižnice. Výstava Zvláštni ľudia v topoľčianskom múzeu je sprístupnená do 12. marca od 10. do 18. hod.
BLAŽENA ŠMOTLÁKOVÁ