OPONICE. Tohtoročná výstava Gutenbergova knižnica pripomína nielen vynález kníhtlače, ale aj jej vplyv na reformáciu stredovekej cirkvi. Ide o prvé zo série podujatí, ktoré pri príležitosti 500. výročia reformácie pripravila Slovenská národná knižnica v Apponyiovskej knižnici.
Kniha bola mimoriadna vzácnosť
„Vynájdenie kníhtlače Gutenbergom zohralo významnú úlohu aj pri reformácii, pretože prostredníctvom tlačeného písma sa Lutherove myšlienky veľmi rýchlo rozšírili po celej Európe a jeho ľudové preklady biblie sa stali pre obyčajný pospolitý ľud zrozumiteľnejšie a tým aj prístupnejšie. A to všetko vďaka kníhtlači,“ povedala vedúca oddelenia správy historických knižničných dokumentov Slovenskej národnej knižnice (SNK) Jana Cabadajová.
Ako nás informoval správca Apponyiovskej knižnice Peter Králik, záujem o výstavu je obrovský. Knižnica má nahlásených 30 autobusov z celého Slovenska a počas trvania výstavy odohrajú organizátori asi 60 dramatických predstavení.
Pre návštevníkov výstavy sú pripravené skvosty, ktoré už 500 rokov ukazujú, ako ľudstvo žilo a akou cestou si prešlo.
„Trošku sme predbehli aj Nemecko, pretože nielen Nemci, ale aj Švajčiari, Francúzi a ďalší pokračovatelia myšlienok Martina Luthera si budú pripomínať výročie reformácie až v októbri 2017,“ dodal Peter Králik.
Vystavujú aj najvzácnejšiu knihu na Slovensku
„Prvým skvostom výstavy je Biblia Germanica z roku 1477, ktorá bola ako prvá biblia vydaná v národnom jazyku. Mnoho ľudí si túto knihu pletie s Lutherovým prekladom biblie, ale Biblia Germanica je pôvodná kniha vydaná v Augsburgu takmer 100 rokov predtým, než Luther urobil vlastný preklad biblie. Je to neuveriteľné vzácna tlač, ktorá je pozlátená plátkovým 24-karatovým zlatom,“ prezradila Jana Cabadajová s tým, že v nemčine vychádzala biblia už mnoho rokov pred Lutherom. Zásadný rozdiel medzi Bibliou Germanica a lutherovým prekladom je v tom, že pôvodnej verzii ro-zumeli len kňazi, no väčšina obyvateľstva nie.
Práve v tom zohral významnú rolu Luther, ktorý ju preložil do bežného jazyka. Tomuto jazyku rozumeli aj bežní ľudia. Keby však nebolo Gutenberga, tak toto všetko by nebolo možné, pretože knihy by sa nešírili medzi ľudí.
Textové odpisy boli také vzácne, že sa hocikomu do rúk ani nedostali. Už počas života Luthera vyšlo 82 vydaní lu-therovej biblie najmä v Nemecku a Švajčiarsku.
Lutherových diel vyšlo neskutočné množstvo, no nesmieme zabudnúť na jeho katechizmus v ktorom zhrnul svoje učenie.
„Ilustrovaný malý katechizmus vydali v 16. storočí a priamo súvisí s najznámejšou a najcennejšou knihou, ktorú vôbec na Slovensku máme – Bardejovský katechizmus. Je to preklad malého katechizmu Martina Luthera, ktorý vyšiel v Bardejove. Táto veľmi malá knižka je pre nás najvzácnejšia. Bola totižto vytlačená medzi prvými na Slovensku. A navyše vyšla k jazyku, ktorému vtedy ľudia rozumeli. Ide o slovakizovanú češtinu s prvkami východoslovenského nárečia,“ dodala Jana Cabadajová. Podľa jej slov je pravdepodobné, že kniha vyšla v oveľa väčšom náklade, no zachoval sa jediný exemplár. Ten sa našiel na Morave v polovici minulého storočia. Je to určite najprísnejšie chránená kniha v depozite SNK. Samotný originál sa prezentuje len výnimočne, urobená je verná faksimile, ktorá sa vystavuje, skonštatovala.
Prvotlače predali na aukcii
Do fondu Apponyiovskej knižnice patrí v súčasnosti približne 20000 exemplárov, ktoré si môžu návštevníci pozrieť celoročne. Najstaršou knihou je dielo gréckeho rečníka Isokrata zo Švajčiarskeho Bazileja z roku 1515. Okrem ďalších diel obsahuje knižnica vzácne aktá pápežov a koncilov, dielo Giordana Bruna z roku 1585, prácu Isaaca Newtona zo začiatku 18. storočia, listy Galilea Galileiho univerzite v Pise, verše Michelangela Buonarrotiho, diela Machiavelliho či Pietra Arutina z prvej polovice 16. storočia, Berniniho, Borrominiho, Leonarda da Vinciho či Systém rastlín od Carla Linného.
„V knižnici sa nachádzajú prvé vydania románov Alexandra Dumasa, Charlesa Dickensa, Honoré de Balzaca, Viktora Huga i tvorba Kanta, Fichteho, Schillera, Goetheho či Rousseaua. V minulosti mala knižnica aj 400 prvotlačí, dnes už nemá ani jednu. Všetky boli predané na aukcii v Prahe, Londýne a vo Viedni. Väčšina vzácnych kníh opustila Slovensko a je veľmi malá pravdepodobnosť, že by sa niektorá z nich ešte vrátila,“ povedal Králik.
Výstava, ktorá je určená nielen pre žiakov stredných a základných škôl, ale aj pre širokú verejnosť potrvá do 26. marca.
ONDREJ ŠOMODI, JAROSLAV ŠUPA, TASR