RADOŠINA. Radošinské ochotnícke divadlo Hlavina vzniklo v roku 2000, kedy si v obci pripomínali osemdesiate výročie vzniku ochotníckeho divadla.
Toto výročie bolo impulzom na obnovenie amatérskeho divadla, ktoré dlhšie obdobie stagnovalo.
V budove legendárneho divadielka na Nitrianskej ulici, ktoré bolo pôvodnou scénou Radošinského naivného divadla sa po výzve v miestnom rozhlase stretli skúsení ochotníci, ale aj noví záujemcovia o vstup na javisko a najmä v Radošine prázdninujúci a vždy divadelníctvu pomôcť ochotný, najznámejší rodák Stanislav Štepka. V auguste súbor vznikol a v decembri roku 2000 sa divákom predstavil s premiérou prvej hry.
V súbore hrá aj lekár, či inštalatér
Ako nám prezradila jedna zo zakladajúcich členiek divadla Mária Escherová, po skromných začiatkoch sa divadlo rozrástlo a hrajú v ňom herci od 15 do 62 rokov: „Väčšina členov súboru je z Radošiny, máme ale v kolektíve aj Piešťancov, Novomešťana, jednu členku z Veľkých Ripnian a jednu z Topoľčian. Hrá s nami jeden profesionálny herec, niektorí majú štúdiom či povolaním k umeniu blízko, napríklad absolventky konzervatória, či budúci pedagógovia. Máme aj inšpektorku potravín, lekárov, technikov, inštalatéra, právničku, študentov i dôchodcu. Je to naozaj pestrá a inšpiratívna kolekcia povolaní a záujmov.“
Srdečný potlesk je najväčšou odmenou
„Naozaj nie je jednoduché robiť ochotnícke divadlo. Vyžaduje veľa času a námahy. Ale na druhej strane aj veľa dáva. Umožní spoznať mnoho nových miest, tráviť čas v kolektíve skvelých ľudí, dá možnosť na javisku vžiť sa do rôznych postáv. Ten pocit, keď to medzi javiskom a hľadiskom funguje a na záver zaznie srdečný potlesk, ktorý je jedinou našou odmenou, nenahradí nič. Divadlom robíme svoj svet i svet divákov aspoň o kúsok krajším,“ pokračovala Escherová.
S prípravou novej hry začínajú ochotníci vždy na jar. V máji, júni býva prvá čítacia skúška, po nej sa rozdelia úlohy a herci sa učia texty.
V júli prichádza na prázdniny do Radošiny jediný režisér divadla Stanislav Štepka a ihneď po jeho príchode sa ochotníci začnú stretávať v kultúrnom dome. „Od pondelka do piatka každý večer, minimálne päť týždňov usilovne skúšame. Po odchode režiséra sa snažíme stretnúť aspoň raz týždenne, nie je to však jednoduché zladiť pracovné i rodinné povinnosti pätnástich ľudí,“ prezradila nám Mária Escherová. Predpremiéry sú v novembri a v decembri, počas kultúrneho podujatia Radošinské Vianoce, prichádza veľký deň premiéry.
S kostýmami je to tak, ako v každom ochotníckom divadle. Niečo ochotníci nájdu doma, čosi si požičajú, nakúpia v second handoch či v špecializovaných obchodoch. V prípade núdze pomôžu ruky šikovnej garderobiérky.
S kulisami občas pomôže Radošinské naivné divadlo, scénu si však v poslednom období ochotníci zhotovujú vlastnými silami. „Na niekoľkých tituloch sme pri tvorbe scény i kostýmov spolupracovali aj s profesionálmi, napríklad s jedným z najznámejších slovenských scénografov, skvelým človekom – Petrom Čaneckým.“
Jediným režisérom je Stanislav Štepka
Prvým divadelným počinom Hlaviny bola hra Ženské oddelenie. Ochotníci mali pôvodne vybraný iný titul, keďže však medzi záujemcami o divadlo prevládali ženy, voľba padla práve na túto hru.
„Začiatky neboli ľahké, nemali sme nijakú osvetľovaciu ani ozvučovaciu techniku, mnohí herci nemali žiadne skúsenosti, iba veľkú chuť robiť dobré divadlo. O to viac si vážime, že autor a režisér to s nami vydržal a podporoval nás. Stanislav Štepka je našim jediným autorom i režisérom a dúfame, že to ešte tak aj dlho bude.“
Hlavina má v repertoári hry, ktoré uviedlo Radošinské naivné divadlo, ale aj hry, ktoré predtým nijaké divadlo neuviedlo, napríklad Pokutové územie a Celebrity. „Občas nám síce sám Stanislav Štepka odporúča zmeniť autora, doteraz sme však neprišli na nikoho, koho hrám by sme viac rozumeli a ktorými by sme vedeli úprimnejšie divákom povedať to čo chceme, ako hrami nášho rodáka, dodala Escherová.