Štvrtok, 15. november, 2018 | Meniny má Leopold

Adam Miko porazil aj majstra sveta

V českom meste Vsetín sa v úvode marca konali preteky v Brazílskom jiu-jitsu s názvom Valachien Challenge a na štartovacej listine nechýbali ani zápasníci z akadémie Fighting gymu Topoľčany.

Topoľčianski pretekári.(Zdroj: ARCHÍV KLUBU)

Turnaj bol na české pomery veľmi silno obsadený a zúčastnilo sa ho viac ako 200 zápasníkov zo Slovenska, Česka a Poľska. Keďže je vo svete stále viac obľúbenou formou tzv. „submission only“ (zápasy v brazílskom jiu-jitsu bez bodovania, kde sa víťazí len formou ukončenia súpera na upáčenie alebo uškrtenie a teda vzdaním sa súpera), tento turnaj bol vypísaný práve pod týmito pravidlami.
Za Fighting gym Topoľčany bojovali na tomto podujatí detskí, juniorskí i dospelí zápasníci a znova dokázali pretaviť svoje úsilie do medailových umiestnení. Aj keď Fighting Gym Topoľčany štartovali s malým počtom pretekárov (kvôli vekovému obmedzeniu detí na tomto turnaji), dokázali sa umiestniť na skvelom 2. mieste v celkovom hodnotení teamov.

Prvé medailové umiestnenia pre seba ukoristili deti a to menovite Ondrej Mičuda, ktorý vybojoval bronz, Samuel Galadík, ktorý taktiež domov viezol bronzovú medailu a najväčšiu pozornosť na seba strhol Adam Miko, ktorý okrem svojej kategórie vyhral aj kategóriu o jednu váhu vyššie a tak „ukoristil“ dve zlaté medaile, vyhral ocenenie pre najrýchlejšie ukončenie zápasu (11 sekúnd na upáčenie súpera), a aby toho nebolo málo, tak vo finále svojej kategórie porazil aktuálneho majstra sveta v brazílskom jiu-jitsu z Abu Dhabi World Pro. Miko znovu potvrdil, že na Slovensku je číslo 1 medzi deťmi a patrí k najväčším detským hviezdam brazílskeho jiu-jitsu v strednej Európe. V juniorských kategóriách sa za FGTO umiestnili René Kotlár, ktorý sa neskôr stretol vo finále s ďalším zápasníkom FGTO Patrikom Šantorom a podelili si tak zlato (Šantora) a striebro (Kotlár). Posledným juniorom, ktorý za topoľčiansku akadémiu vybojoval medailu, bol Kristián Gerhát, ktorý absolútne dominantným výkonom nedal svojím súperom žiadnu šancu, a postavil sa tak na najvyšší stupienok so zlatou medailou. Medzi dospelými zápasníkmi sa umiestnili Tomáš Vašíček, ktorý si z najťažšej váhovej kategórie odniesol striebro a nakoniec Ján Bartakovič, ktorý štartoval v najobsadenejšej kategórii tohto turnaja (17 zápasníkov) a po ukončení všetkých svojich súperov si zaslúžene odniesol veľmi cenné zlato.
Za FGTO štartovali aj Samuel Ondruš, Klára Gabrišová, Adam Lučanský, Dušan Páleník a Šimon Neuman a aj keď ich výkon tentokrát nestačil na medailové umiestnenia, podali výborné výkony a vzorne reprezentovali brazílske jiu-jitsu v Topoľčanoch.