SÚLOVCE, KOVARCE. V novodobej histórii Slovenska sa tisíce ľudí muselo vysťahovať zo svojich domovov kvôli rozvojovým projektom. Kvôli výstavbám vodných diel, či elektrární našťastie nemuseli obyvatelia nášho regiónu podstupovať traumatické opustenie svojich domov.
Dodnes by sme však našli miesta, ktoré ich obyvatelia z rôznych dôvodov opustili. Jedným z takýchto miest je Gedelov, ktoré sa nachádza na rozhraní katastrov obcí Súlovce a Kovarce.
Prvé zmienky o tejto lokalite pochádzajú zo začiatku 18. storočia. Hovorí sa, že tu žilo niekoľko desiatok ľudí, niektoré pramene spomínajú viac ako sto ľudí. Najväčší rozmach dosiahla osada v 19. storočí, kedy miestni pracovali v cukrovare v Kovaciach. Po druhej svetovej vojne však začal Gedelov upadať, keďže sa do osady nezaviedla elektrina a voda. Ešte na začiatku sedemdesiatych rokov minulého storočia stála v týchto miestach posledná stavba. Tá slúžila lesníkom a lesným robotníkom ako horáreň. Budova zmizla zo sveta v čase výstavby asfaltovej cesty zo Súloviec do lokality nazývanej Brod.
Dnes by sa na toto miesto asi zabudlo, ak by sa ako zázrakom nezachovalo do dnešných dní torzo podstavca pod starým kamenným krížom a zasypaná studňa.

Pred rokmi sa o históriu tohto miesta začal zaujímať kovarský farár Ondrej Tepličanec a aj vďaka jeho úsiliu sa podarilo túto historickú lokalitu aspoň sčasti obnoviť.
V roku 2011 sa podarilo zreštaurovať kamenný podstavec kríža, ktorý dal v roku 1884 vyhotoviť vtedajší kovarský zemepán a vlastník okolitých lesov Andrej Wagner. Na podstavci sa našiel dátum 18.6. Tento deň sa stal základom pre Gedelovské hody, ktoré sa každoročne slávia na tomto mieste svätou omšou.
Prekvapením bol nález starej studne, ktorá je vykladaná kameňom. Malým zázrakom bolo, že pri jej čistení sa pod nánosmi lístia a odpadkov našiel korpus ukrižovaného Krista. Po zreštaurovaní ho aktivisti, ktorých príbeh tejto lokality zaujal, umiestnili na drevený kríž.
Kameňom vykladanú studňu zdobí a zabezpečuje nad zemou zrubová dubová obruba a nad ňou sa týči impozantné vahadlo, ktoré na potešenie nielen detí, naozaj ťahá vodu. Vďaka zručnosti miestnych majstrov sa dá na Gedelove skutočne nazrieť do minulosti.
(OŠ, PG)